ایزدی تشریح كرد: برنامه‌های معاونت صدای رسانه ملی در 1454

مدیر شبکه رادیویی قرآن با حضور در برنامه مصباح شبکه قرآن و معارف سیما به تشریح برنامه‌های معاونت صدای رسانه ملی و رادیو قرآن در طرح ملی - قرآنی 1454 پرداخت.

1399/04/06
|
23:46

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن، مجتبی ایزدی، مدیر شبکه رادیویی قرآن، با حضور در برنامه زنده «مصباح» شبکه قرآن و معارف سیما، که چهارم تیرماه، به روی آنتن این شبکه رفت، به تشریح و بررسی ابعاد رسانه‌ای طرح ملی - قرآنی 1454 پرداخت و اظهار کرد: امسال در اجرای طرح 1454 اتفاق خوبی رخ داده است، یعنی چهار معاونت رسانه ملی شامل معاونت‌های صدا، سیما، فضای مجازی و استان‌ها درگیر این طرح تابستانی شده‌اند. بنابراین انتظار این است که جامعه قرآنی کشور بتواند از مجموعه برنامه‌های این طرح استفاده خوبی ببرد.

دبیر شورای معارف معاونت صدا افزود: شبکه رادیویی قرآن نیز در این راستا از همان ابتدا عزم خود را جزم کرد تا این اتفاق خوب در سطح کشور رخ دهد و در این زمینه نیز با چند برنامه به استقبال این طرح آمد. البته این طرح‌های تابستانی در برخی از موارد سوره‌محور و در برخی موارد نیز جزءمحور بود. امسال با توجه به رویکردی که شورای سیاست‌گذاری در نظر گرفت، قرار بر این شد که طرح 1454 آیه‌محور باشد. امسال متناسب با شرایطی که جامعه ما با آن مواجه است و برخی امور باید به صورت خانواده‌محور انجام شود، 60 روز و 60 آیه در دستور کار طرح 1454 قرار گرفت. مهمترین برنامه شبکه رادیویی قرآن در رابطه با این طرح، برنامه قرآن؛ دستور زندگی است که برنامه‌ای عصرگاهی بوده و ساعت 19 پخش می‌شود.

در این برنامه که به طرح آیات مربوط به طرح اختصاص دارد، آیات در نظر گرفته شده برای هر روز از طرح مطرح می‌شود و فنون و تکنیک‌های حفظ، مفاهیم آیات و پیام‌های مربوط به آن ارائه می‌شود که شنوندگان رادیو قرآن نیز از طریق داستانک‌ها، نکات، پیام‌ها، حکایت‌ها و دل‌نوشته‌هایی که دارند با این برنامه همراهی می‌کنند. همچنین، مسابقه‌ای نیز برای این برنامه طراحی شده که شنوندگان می‌توانند با شرکت در آن امتیازاتی را کسب کنند. طبق آمارهایی که به دست آمده، این برنامه در روزهای اولیه پخش، با مخاطبان فراوانی همراه بوده است. برنامه دیگری که رادیو قرآن در رابطه با طرح 1454 پخش می‌کند، برنامه «درس‌نامه حفظ» است که برنامه‌ای کوتاه بوده و ساعت 9:30 صبح پخش می‌شود. این برنامه دو بخش اصلی دارد که یک بخش آن مربوط به حفظ، مفاهیم و ترجمه کلمات آیه مورد نظر و بخش دوم نیز مربوط به موضوع سبک زندگی است که با تدریس سیدمحسن میرباقری ارائه می‌شود.

ایزدی با بیان اینکه دو برنامه «قرآن؛ دستور زندگی و درس‌نامه حفظ»، برنامه‌های اصلی رادیو قرآن در راستای طرح 1454 هستند، اظهار کرد: البته برنامه‌های دیگری در رادیو قرآن پخش می‌شوند که این طرح را پشتیبانی می‌کنند که به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌شود. برنامه «قرآن و زندگی» که یک برنامه صبحگاهی بوده و از ساعت 10 تا 10:50 پخش می‌شود، برنامه‌ای ویژه خانواده‌ها است و رویکردی تبیینی دارد.

وی افزود: در این برنامه در رابطه با آیات کاربردی قرآن بحث می‌شود. البته پیش از آغاز طرح 1454 نیز این برنامه با همین شیوه پخش می‌شد که با آغاز این طرح ملی، قرآنی به آیات ویژه طرح می‌پردازد. در برنامه قرآن و زندگی کارشناسان برنامه به تبیین آیات می‌پردازند و شنوندگان برنامه نیز نقطه‌نظرات و نکات خود را بیان می‌کنند. برنامه بعدی برنامه صبحگاهی «تسنیم» است. همانطور که مشخص است، برنامه‌های صبحگاهی با رویکردهایی که دارند، سازوکار ویژه خود را دارند. البته همه این برنامه به طرح 1454 اختصاص ندارد، بلکه بخش‌هایی از فرازهای تلاوتی که در آن می‌‍‌‎‌شنویم به موضوع طرح مربوط شده و نکاتی نیز در رابطه با آن تلاوت ارائه می‌شود. برنامه دیگر رادیو قرآن که طرح 1454 را پشتیبانی می‌کند، برنامه عصرگاهی «والعصر» است که رویدادها را دنبال کرده و متناسب با رویدادهای این طرح قرآنی نکاتی را بیان می‌کند. البته برنامه 114 ثانیه نیز که رویدادهای قرآنی را بیان می‌کند و در روز نیز دو بار پخش می‌شود، هر روز به آیات مد نظر در طرح اشاره می‌کند.

مدیر شبکه رادیویی قرآن با اشاره به نحوه انتخاب عنوان برنامه «قرآن؛ دستور زندگی»، بیان کرد: مبنای این انتخاب بیانات مقام معظم رهبری در ابتدای ماه مبارک رمضان بود که طی فرمایشات خود در چندین مورد به این عنوان اشاره کردند. حتی رهبر معظم انقلاب اسلامی آیاتی را نیز بیان کردند که طبق همین رویکرد بود و طبق این فرمایشات آیاتی که برای طرح انتخاب شد نیز همین مضامین و رویکرد را دارند.

ایزدی در رابطه با برنامه‌های معاونت صدای رسانه ملی در مورد طرح تابستانی 1454 نیز گفت: 10 شبکه رادیویی به جز رادیو قرآن طرح 1454 را پشتیبانی می‌کنند که شامل شبکه‌های رادیویی اقتصاد، پیام، جوان، ایران، تهران، سلامت، ورزش، معارف، فرهنگ و گفت‌و‌گو هستند. در این راستا، رادیو قرآن دو برنامه تولید کرده که در اختیار این شبکه‌های رادیویی قرار داده است. یک برنامه، برنامه‌ای کوتاه با عنوان «تابستان 1454» است که همراه با موسیقی بوده و نکات مربوط به آیات طرح را ارائه می‌دهد و این شبکه‌ها نیز طی هر روز و متناسب با جدول پخش خود این برنامه را یک یا دو بار پخش می‌کنند. برنامه دیگر نیز برنامه «قرآن؛ دستور زندگی» است که این برنامه نیز برنامه‌ای کوتاه و مربوط سبک زندگی قرآنی بوده و هر کدام از آیات طرح را با این رویکرد مطرح و ارائه می‌کند.

مدیر شبکه رادیویی قرآن با بیان اینکه خود این شبکه‌های رادیویی نیز بعضا برنامه‌های ویژه‌ای برای طرح 1454 دارند، اظهار کرد: همچنین، گروه تلاوت رادیو قرآن نیز فرازهای زیبایی از آیات مربوط به طرح را تولید و در اختیار برنامه‌سازان داخلی و یا برنامه‌سازان سایر شبکه‌ها قرار می‌دهد.

وی در رابطه با شبکه‌های معارفی معاونت صدا نیز با بیان اینکه از 16 شبکه رادیویی، چهار شبکه در حیطه قرآن و معارف فعالیت دارند، تصریح کرد: شبکه رادیویی قرآن به جز تلاوت قرآن، مباحث و برنامه‌های معارفی را نیز پخش می‌کند. شبکه رادیویی تلاوت به صورت 24 ساعته تلاوت و نکاتی از آیات مورد بحث را پخش می‌کند. بنابراین، در مجموع می‌توان گفت که 95 درصد برنامه‌ها مربوط به تلاوت آیات زیبای الهی است که مخاطبان بسیار خوبی نیز دارد. یکی از رادیوهایی که در این دوره به همت معاونت صدای رسانه ملی پشتیبانی شد، رادیو ترتیل بود. این شبکه رادیویی از دو سال پیش آغاز به کار کرد ولی تنها در ماه مبارک رمضان فعالیت داشت. با تدارکی که دیده شد، برنامه‌های این شبکه رادیویی از امسال 24 ساعته شد و به جز سه ساعت که مربوط به برنامه‌های اذانگاهی است، روزانه 21 جزء از قرآن کریم از این رادیو پخش می‌شود.

ایزدی گفت: این شبکه رادیویی هم از فرستنده رادیویی یعنی موج اف ام ردیف 5/95 مگاهرتز و هم از بسترهای دیگری مانند اپلیکیشن ایران صدا پخش می‌شود. نقطه قوت این شبکه، رادیونما است که همزمان با پخش تلاوت ترتیل، تصاویر آیات نیز برای شنوندگان پخش می‌شود. رادیو ترتیل یک تلویزیون ترتیل نیز است و قاریان متنوعی در این برنامه‌ها تلاوت می‌کنند.

مدیر شبکه رادیویی قرآن با بیان اینکه طرح 1454 در فضای مجازی نیز به صورت گسترده پوشش داده می‌شود، اظهار کرد: شورای قرآن و معارف که در معاونت صدای رسانه ملی راه‌اندازی شده است، به نوعی برنامه‌های قرآنی و معارفی شبکه‌ها را حمایت کرده و اصول و نکاتی را برای شبکه‌های مختلف ارائه می‌کند. نکته مهم این است که دیگر شبکه‌های رادیویی نیز به برنامه‌های قرآنی می‌پردازند و اینطور نیست که چون رادیو قرآن و رادیوهای معارفی فعالیت می‌کنند، شبکه‌های دیگر به امور قرآنی نپردازند، بلکه در شبکه‌های رادیویی دیگر همچون شبکه‌های سراسری نیز برنامه‌های مختلف قرآنی تولید و پخش می‌شود.

دسترسی سریع