نخستین روز چهل‌وششمین دوره مسابقات سراسری قرآن با اجرای 15 دعاخوان همراه بود

روز نخست چهل‌وششمین دوره مسابقات سراسری قرآن كریم سازمان اوقاف و امور خیریه در نوبت صبح، با اجرای 15 دعاخوان راه‌یافته به مرحله نهایی بخش نغمات دینی آقایان همراه بود.

1402/09/11
|
12:04

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان اوقاف و امور خیریه؛ سالن اجتماعات مجموعه فرهنگی و اقامتی داریوش شهر بجنورد در نخستین روز از چهل و ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن كریم سازمان اوقاف و امور خیریه كه امروز جمعه 10 آذر در حال برگزاری است، میزبان رقابت بخش نغمات دینی آقایان شده است.
در آغاز روز نخست این دوره از مسابقات كه اجرای آن را سیدوحید مرتضوی به عهده دارد، حجت‌الاسلام و المسلمین مهدی شجاع از اعضای هیئت داوران به قرائت آیاتی چند از كلام‌الله مجید پرداخت.
پس از آن مجری برنامه اسامی هیئت داوران بخش دعاخوانی را معرفی كرد كه عبارتند از محمدحسین سعیدیان، سیداحمد مقیمی، سیدعباس انجام، رضا روانبخش، مسعود عنایتی‌مقدم، حمیدرضا احمدی، محمدرضا پورزرگری، حیدر كسمایی، سیداحمد میریان و جعفر واضحی و مهدی شجاع و حمیدرضا احمدی‌وفا كه كلیپ معرفی آنها نیز برای حضار در سالن پخش شد.
محمدحسین سعیدیان؛ رئیس هیئت داوران نیز پیش از اجرای نخستین دعاخوان بخش آقایان به ذكر نكاتی در مورد نحوه اجرای دعاخوانان پرداخت كه از جمله آنها مدت زمان مجاز اجرای هر دعاخوان حدود هفت دقیقه منظور شده است و سیدعباس انجام نیز در مورد شرایط امتیازدهی، ملاك‌های داوری و تخلف‌های متسابق كه منجر به امتیاز منفی خواهد شد، توضیح داد.
مرتضوی در ادامه و پیش از اجرای نخستین دعاخوان گفت: 15 راه‌یافته به این مرحله براساس قرعه انتخابی شخص متسابق، فرازهایی از دعای ابوحمزه ثمالی را در مدت زمان در نظر گرفته شده خواهند خواند و پس از پخش كلیپ معرفی شركت‌كننده، حجت‌الاسلام شهاب امانتچی از استان قم به اجرا برنامه پرداخت.
علی خراسانی از استان خراسان رضوی دومین شركت‌كننده این بخش بود كه به اجرای برنامه پرداخت و سومین دعاخوان بخش نغمات دینی آقایان در روز نخست این دوره از مسابقات، سیف‌الله زحمتكش از استان بوشهر بود كه پس از پخش كلیپ معرفی، او نیز به اجرای برنامه خود پرداخت. چهارمین شركت‌كننده در این رشته صادق انتظار اصلی از استان آذربایجان شرقی بود كه فرازی از دعای ابوحمزه ثمالی براساس قرعه انتخاب شده را اجرا كرد.
نفر پنجم شركت‌كننده در رشته دعاخوانی بخش نغمات دینی آقایان حجت‌الاسلام سیدحمزه روحانی از خراسان رضوی بود كه او نیز براساس قرعه انتخابی، بخشی از این دعا را در مدت زمان تقریباً شش دقیقه اجرا كرد.
لازم به توضیح است كه بر طبق نظر هیئت داوران مدت زمان اجرای هر دعاخوان هفت دقیقه فرض شده بود كه متسابقان می‌توانستند تلورانس زمانی نیم دقیقه بیشتر و كمتر را در اجرای خود داشته باشند.
نقی آقایان ششمین فردی بود كه از استان آذربایجان غربی برای رقابت در این رشته از بخش نغمات دینی به اجرای برنامه خود پس از پخش كلیپ معرفیش، پرداخت.
فراز دیگری از دعای ابوحمزه ثمالی با صدای احمدحسن راهی مالكی هفتمین شركت‌كننده در این رشته از استان خوزستان بود كه در سالن محل برگزاری مسابقات طنین‌انداز شد. از جمله امتیازات اجرای مالكی سوز و گداز داشتن اجرای او با توجه به تسلط بر زبان عربی بود كه با گریزهایی به مداحی و ذكر مصیبت هم همراه بود هر چند كه این اجرای تلفیقی، از نظر هیئت داوران امتیاز منفی برای او در پی داشت.
نفرات هشتم تا پانزدهم رشته دعاخوانی بخش نغمات دینی آقایان چهل و ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن كریم به ترتیب فریبرز اسكندری از زنجان، حافظ علیزاده از آذربایجان غربی، اصغر كارجو از استان مركزی، محمد غریب از خراسان شمالی، صفی‌الله توفیق‌زاده حسن نجف‌زاده از خراسان جنوبی، به اجرای فرازهایی از دعای ابوحمزه ثمالی پرداختند.
اجرای دعاخوانی سجاد براتی و مصطفی محمدی از اردبیل به دلیل تراكم برنامه‌های صبح مسابقات به بعد از اقامه نماز ظهر و عصر موكول شد.
همچنین انجام از اعضای هیئت داوران این رشته از نغمات دینی آقایان در خصوص نسخه دعای ابوحمزه ثمالی كه در اختیار متسابقان قرار گرفته بود، گفت: نسخ متفاوتی ممكن است در مورد ادعیه وجود داشته باشد، اما ملاك هیئت داوران در صحت دعاخوانی متسابقان نسخه ارائه شده در این دوره از مسابقات بوده است كه براین اساس به آنها امتیاز داده شده یا كسر می‌شود.
نوبت عصر نخستین روز از چهل و ششمین دوره مسابقات قرآن كریم سازمان اوقاف و امور خیریه به اجرای گروه‌های همخوان بخش نغمات دینی آقایان اختصاص دارد.

دسترسی سریع