حکایت جاودانگی پنجشنبه از ساعت 17:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو قرآن

حكايت جاودانگي

شهید"غضنفر رکن آبادی" دیپلمات ایرانی

برنامه "حکایت جاودانگی" پنجشنبه 1 مهر ماه ، به زندگینامه شهید "غضنفر رکن آبادی" دیپلمات ایرانی در لبنان و از جان باختگان فاجعه منا خواهد پرداخت.

1400/07/01
|
02:36

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن، حکایت جاودانگی با موضوع گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس، شهدای تفحص و شهدای مدافع حرم و نگاهی به سیره قرآنی آن عزیزان از رادیو قرآن پخش می شود.
معرفی کتاب، گزید ه ای از وصیتنامه شهید و فرازهای قرآنی آن، خاطرات شهید از زبان همسر، روایت گوشه ای از زندگی شهید با صدای وی و خانواده، پخش گوشه ای از فیلم، کلیپ و یا سریالی که با محوریت زندگی شهید مورد نظر ساخته شده و گزارش مردمی از بخش های مختلف این برنامه مستد-ترکیبی است.
بر اساس این گزارش حکایت جاودانگی در برنامه روز پنجشنبه 1 مهر ماه به زندگینامه شهید غضنفر رکن آبادی از شهدای فاجعۀ منا خواهد پرداخت.
شهید دکتر غضنفر رکن آبادی در سال 1345 همزمان با اذان صبح در خانواده ای مذهبی در شهر مقدس قم بعنوان اولین فرزند خانواده متولد شد. اهل تفکر و مطالعه بود. بیشتر وقت خود را صرف نیکی کردن به اطرافیان می‌کرد. چهره جدی و نگاه نافذش از همان اوایل کودکی به خوبی او را از دیگران متمایز می‌کرد .
شهید رکن آبادی از چهره های شناخته شده در محور مقاومت لبنان بود .سفیر ایران در لبنان، کاردار ایران در سوریه وحافظ منافع ایران در دفتر مصر بود.
همسر شهید غضنفر رکن آبادی میگوید : «بیشترین دغدغه شهید رکن آبادی محور مقاومت یعنی فلسطین، سوریه، عراق و لبنان و همچنین مبارزه با رژیم صهیونیستی بود. از همان زمان کودکی به دنیا اعتنایی نداشت. اهل درس و مطالعه و عبادت بود. اشتیاق زیادی به مسجد رفتن داشت. کمک کردن به اولیا در امور خانواده از ویژگی‌های بارز او بود. کارهای محوله را همیشه به دقت و درستی انجام می‌داد. از حدود 15 سالگی نماز شب می‌خواند. همیشه به همسایگان و دوستان کمک می‌کرد. 12 سالگی او با پیروزی انقلاب اسلامی همزمان بود. در همان سنین در صحنه‌های تظاهرات فعالانه‌ ظاهر می‌شد.

حضور در بسیج را به عنوان رسالت انقلابی خویش قلمداد می‌کرد و بیشتر ساعت‌های روز را در دوره جوانی در بسیج می گذراند. نگاه تکلیف‌گرای شهید دکتر رکن آبادی به مسئولیت انقلابی خود از او عنصر موثر و فعالی در جامعه، مدرسه و محله ایجاد کرده بود.
_____
برای اولین بار در 15 سالگی عازم جبهه‌های جنگ شد و همیشه با وجود حضور در جبهه به گونه‌ای برنامه‌ریزی می‌کرد که هیچ گونه افت تحصیلی در مسیر تحصیلاتش رخ ندهد.آخرین باری که از جبهه باز می‌گشت همزمان با اجرایی شدن آتش بس میان ایران و عراق بود. شهید رکن آبادی در سال 1364 در دانشگاه امام صادق (ع) در رشته علوم سیاسی و معارف اسلامی پذیرفته شد... حضور در دانشگاه امام صادق (ع) زمینه‌ساز آشنایی او با انقلابیون و تفکرات انقلابی و ارتباط‌گیری ایشان با مبارزان برجسته انقلابی زمان خود شد. هرچند بعنوان یک دانشجو لازم بود تا بیشتر وقت خود را صرف تحصیل علم کند اما با وجود صرف وقت و انرژی بسیار در حوزه های دیگر همواره دانشجوی ممتاز دانشگاه نیز بود. مهرماه 1364 فرصتی شد تا با نهضت های اسلامی بصورت عمیق تر آشنا شود و با اهتمام فراوان در کنفرانسهای قدس که در تهران برگزار میشد شرکت کند. تسلط دکتر رکن ابادی به دو زبان انگلیسی و عربی درکنار زبان ترکی که از همکلاسی هایش در دانشگاه آموخته بود و اشتیاق او به جهاد، بسرعت او را در صف حامیان جدی مقاومت فلسطین و لبنان قرار داد .
ارتباط با شهید سید عباس موسوی (دبیرکل سابق حزب الله)، سید حسن نصرالله، و شیخ سعید شعبان از همان اوان جوانی برای او میسر شد. در این مسیر نیز پیشنهاد همکاری در وزارت امور خارجه به او داده شد و شهید گرانقدر از همان اوایل ورود به این وزراتخانه همواره به عنوان عنصری کلیدی ادای تکلیف کرد. بیهوده نیست که سید حسن نصرالله در مراسم خداحافظی او در شورای حزب الله گفته بود که طی 30 سال گذشته که ما با رکن آبادی آشنایی داریم او همواره حامی حزب الله بوده است و ما او را عضو حزب الله میدانیم .

نفرت عمیق و جدی از صهیونیسم جهانی و رژیم اشغالگر قدس برای او که هم مطالعات نظری درباره چگونگی شکل گیری ایده آن داشت و هم با حضور در مصر و سوریه و لبنان از نزدیک با جنایات این رژیم نژادپرست آشنا شده بود سبب شده بود تاهمواره در کنار مجاهدان فلسطینی و لبنانی مانند یک سرباز در صف مبارزه حضور داشته باشد و به افشای ماهیت ضدبشری آن بپردازد و آرزوی اضمحلال آن را به عمل نزدیکتر سازد.

هنوز تکرار عبارت سیدحسن نصرالله که می گفت اسراییل مانند خانه عنکبوت سست است از زبان او با آن لبخند پرمعنا تداعی میشود. هیچگاه بیاد نداریم که از هیمنه و کبکبه اسراییل و امریکا چیزی گفته باشد. انگار او به قدرت ایمان و امداد الهی از سویدای وجودش ایمان داشت و وعده های الهی را در بیش از سه دهه حضورش در جبهه های مختلف از دفاع مقدس تا سوریه و لبنان به عینه دیده بود. نمایندگان جنبش حماس و جهاد اسلامی در تهران همواره از دوستان صمیمی او بودند که در کنار آنها همواره احساس شعف میکرد و خود را در مبارزه می دید . از این رو در حوزه مقاومت اسامی در لبنان مانند عضوی از مقاومت تلاش می کرد. خالد قدومی نماینده جنبش حماس در تهران در جملات بلندی او را این گونه معرفی می کرد: "شهید دکتر غضنفر رکن آبادی دوستدار فلسطین و مقاومت بودند و به همین دلیل سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت را به خانه امنی برای فلسطینیان و رهبران مقاومت تبدیل کرده بود. ایشان نزد فعالان و رهبران مقاومت فلسطین و بویژه حماس شخصیت و چهره ای شناخته شده و محبوب بودند. شهید رکن آبادی شخصیتی فعال و خدوم و طرفدار وحدت اسامی و شجاع و مدافع سرسخت آرمان فلسطین بودند و مبارزان فلسطینی و گروههای مقاومت هیچ گاه جانفشانی ها و خدمات ایشان را به مقاومت از یاد نخواهند برد."
به رغم حضور بسیار نزدیک ایشان در لایه های موثر مقاومت به واسطه مسئولیت‌های سیاسی هیچ گاه از نقش خود در تحولات منطقه چیزی نمی‌گفت و عاشقانه از مجاهدتهای مومنانه حزب‌الله و سپاه قدس در تحولات منطقه میگفت.
شهید رکن آبادی عرصه دیپلماسی را عرصه مبارزه با ظلم و استکبار میدید و با تمام وجود تلاش می کرد با بهره گیری از همه ظرفیت های خود از مظلومان دفاع کند همین امر سبب شده بود تا دیپلمات های کشورهای دیگر او را مردی سرسخت و جدی بدانند.یکی از رسانه های عربی در اوایل جنگ سوریه که در تحلیلی از شهید رکن آبادی از او چنین یاد کرد: غضنفر و اسد هر دو به معنای شیر هستند و به تحقیق رکن آبادی از حامیان سرسخت بشاراسد می باشد.
ولایتمداری شهید رکن آبادی همیشه نه فقط در مقام گفتار که در عمل متجلی میشد. همواره خود را سرباز جان برکف ولایت می دانست و تمام سخنان ایشان در مجالس مختلف منطبق با سخنان مقام معظم رهبری بود . همیشه از اطرافیان خود می خواست که پیرو خالص ولایت و در همه حال حامی رهبر باشند بطوری که این موضوع در اولین بند وصیت نامه شهید رکن آبادی در کنار آرزوی ایشان برای شهادت درج شده است و از تمامی بستگان درخواست کرده است که از مسیر التزام عملی به ولایت فقیه خارج نشوند.
ولایتمداری شهید رکن آبادی در زمان امام راحل نیز شایان ذکر است که پس از فرمان امام مبنی بر تشکیل بسیج، انرژی بسیار زیادی را در این راه گذاشت تا جایی که پس از سالها بعنوان یک دیپلمات مطرح در قضایای بین المللی همواره به بسیجی بودن خود افتخار می کرد .
بسیجی بودن ایشان در عرصه دیپلماسی به این معنا بود که در هر میدان و عرصه ای که به تخصص و توانمندی اش نیاز بود خالصانه حضوری فعال و موثر می یافت . نمونه بارز آن نیز زمان جنگ 33 روزه حزب الله است
سال های سال بود که برای ترور او برنامه ریزی کرده بودند.شهادت در راه خدا همواره یکی از آرزوهای ایشان بود.
___
از ماهها قبل از موسم حج از او خواسته شده بود که بعثه مقام معظم رهبری را در موسم حج همراهی کند. او همواره می گفت امروز حضور در این جبهه برای من تکلیف است. سراسر عمر خود را در جبهه‌های مختلف سپری کرده بود و حضورش را در موسم حج سال 94 در راستای وظایف دینی و سیاسی اش ارزیابی می‌کرد. همواره آرزوی شهادت می‌کرد. همچنانکه این آرزو اولین بند وصیت نامه این شهید بزرگوار بود.
سحرگاه دوم مهر سال 94 بود که همراه با سایر حجاج از مزدلفه وارد سرزمین منا شد و در همان لحظات آغازین صبح عازم رمی جمرات شد. اما در صحنه سازی و برنامه ریزی صورت گرفته توسط صهیونیست های سعودی گرفتار شد، همان‌هایی که بارها و بارها اقدام به ترورش کردند .
دولت سعودی از ساعتهای اول فاجعه منا درمورد سرنوشت ایشان ابراز بی اطلاعی میکرد.
برادر شهید رکن آبادی میگوید : هر لحظه حضور در نزد شهید برای من خاطره است زیرا هیچ گاه کلام غیرسودمند از ایشان نشنیده ایم و لحظه و گفتار و رفتار وی برای بنده درس آموز بوده است. روزی که در حال عزیمت به لبنان به عنوان سفیر تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران بود اطمینان داشتم که ایشان شهید خواهد شد بنابراین عکسی را به نیت شهادتش با ایشان گرفتم اما پس از بازگشت از ماموریت حدود 5 ساله از سفارت لبنان با خود اندیشیدم که او چگونه و در کجا شهید خواهد شد؟ شهادت در راه خدا همواره یکی از آرزوهای ایشان بود و من به هر حال خوشحالم که خداوند مزد تلاشها و زحمات ایشان را داد و در بهترین لباس‌ها و در بهترین مکانها او را میهمان عرش کبریایی خود ساخت.
دکتر میشل کعدی از استادان مسیحی دانشگاه لبنان از شهید رکن آبادی میگوید:
من وقتی قصیده‌ای که آن را برایتان خواهم خواند را سرودن بارها گریه کردم و نام این قصیده را غضنفر شهید انتخاب کرده‌ام .بنده او را شهید می‌دانم . غضنفر رکن‌آبادی شهید راه بشردوستی است . شهید دیپلماسی. شهید سخنانش شیرین . سخنانش شاعرانه بود شهید سیاستی بود که وحدت می‌آفرید و به‌هیچ‌وجه تفرقه ایجاد نمی‌کرد این را می‌گویم و اطمینان کامل دارم که غضنفر در کنار من زنده است و می‌بیند مادامی‌که زنده‌ام او در زندگی من حضور خواهد داشت هرگز او را فراموش نخواهم کرد.

لازم به ذکر است ،برنامه حکایت جاودانگی کاری گروه اطلاع رسانی و محافل رادیو قرآن به تهیه کنندگی سمیرا قنبری، گویندگی یاسر دعاگو ، روایتگری فضه سادات حسینی می باشد که پنجشنبه ها ساعت 16:30 به مدت 25 دقیقه از رادیو قرآن پخش می شود.


آدرس صفحات رادیو قرآن در فضای مجازی:📻 FM 100 Mhz

🌐 www.radioquran.ir

instagram.com/radioquran_ir 🆔

http://sapp.ir/radioquran 🆔

https://www.aparat.com/radioquran.ir 🆔

📩 30000100

☎️ 02122051632_02122043017

دسترسی سریع
حکایت جاودانگی