حکایت جاودانگی پنجشنبه از ساعت 17:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو قرآن

حكايت جاودانگي

نگاهی به زندگینامه شهید"عبدالله مداح"

برنامه "حکایت جاودانگی" پنجشنبه 25 شهریور ماه ، به زندگینامه شهید "عبدالله مداح" خواهد پرداخت.

1400/06/23
|
15:51

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن، حکایت جاودانگی با موضوع گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس، شهدای تفحص و شهدای مدافع حرم و نگاهی به سیره قرآنی آن عزیزان از رادیو قرآن پخش می شود.
معرفی کتاب، گزید ه ای از وصیتنامه شهید و فرازهای قرآنی آن، خاطرات شهید از زبان همسر، روایت گوشه ای از زندگی شهید با صدای وی و خانواده، پخش گوشه ای از فیلم، کلیپ و یا سریالی که با محوریت زندگی شهید مورد نظر ساخته شده و گزارش مردمی از بخش های مختلف این برنامه مستد-ترکیبی است.
بر اساس این گزارش در برنامه روز پنجشنبه 25 شهریور ماه به زندگینامه شهید عبدالله مداح قاری ممتاز قرآن کریم خواهد پرداخت.
شهید عبدالله مداح معلم تربیتی و قرآنِ دبستان شاه عبدالعظیمِ میدان محمدی را اهالی محله مولوی تهران به یاد دارند که چگونه با صوت زیبای خود برای ساکنان خیابان مولوی در مسجد بزرگ قنات‌آباد، قرآن تلاوت می‌کرد و هنوز به نوارها و لوح‌های مداحی‌ و قرائت‌های او با جان و دل به آن گوش می‌دهند.
شهید حاج‌عبدالله مداح، از قاریان معروف تهران بود. قبل از اینکه انقلاب مردم ایران به پیروزی برسد با صوت زیبایش در هیئت‌ها قرآن تلاوت می کرد. بعد از انقلاب هم در برنامه‌های مختلف تلویزیونی تلاوت قرآن را ادامه داد و به مدد صوت و قرائت زیبای خود در مسابقات اوقاف برگزیده شد و در سال 1361 به عنوان نفر برگزیده به زیارت خانه خدا نائل شد. شاید برجسته‌ترین جلساتی که شهید قبل از شهادت در آنجا قرآن تلاوت می کرد، در جلسات مجلس شورای اسلامی بود که در سال‌های 1361 و 1362 جلسات با تلاوت او آغاز می‌شد.

عبدالله مداح ، متولد 1343 و فرزند ششم خانواده 10 نفره‌ای بود که پدر همه فرزندان را به دفاع از کشور امر کرده بود؛ از همان کودکی به همراه پدر به محله نازی‌آباد می‌رفتند تا در جلسات قرآن شرکت کنند؛ در جلسات مرحوم مولایی و مرحوم حاج‌بیوک محمدی شاگردی می‌کرد، بعد از جلسات حاج‌بیوک بود که شهید به مرحله‌ای رسید که شاگردانی داشت و از همان سن پایین پا جای پای بزرگان نهاد و قبل از شهادت شاگردانی همچون سیدمحمد کرمانی، حاج‌حسین سبزعلی، گرجی و امام‌جمعه را تربیت کرد.

از دوران دبیرستان او چندین نوار مداحی در توصیف کربلا موجود است. بعد از اتمام دبیرستان شغل معلمی را برگزید و با وجود اینکه 45 روز بیشتر از آغاز زندگی مشترکش نگذشته بود تصمیم گرفت همسر را تنها بگذارد و برای دفاع از وطن و اسلام به جبهه برود. عبد الله قبل از اینکه برود گفت: «می‌خواهم زندگی‌ام را با جبهه شروع کنم.»
اولین عملیاتی که شرکت کرد فتح‌المبین بود و بعد از آن به تشخیص فرماندهان و به همراه لشکر 27 محمد رسول‌الله به بعلبک لبنان رفت تا در آنجا کنار حزب‌الله مستقر شوند و در جبهه دیگری علیه استکبار مبارزه کنند اما بعد از چند ماه به دستور امام(ره) به ایران بازگشتند و به کمک رزمندگان در جنگ رفتند.

همرزمان شهید هنوز هم صوت زیبای او را به یاد دارند که چگونه با صوت زیبای خود فضایی معنوی در عملیات‌ها ایجاد می‌کرد. اوج آن در شب قبل از عملیات کربلای 4 بود که در لشکر27، سوره فتح را با صوت زیبای مصطفی اسماعیل برای رزمندگان تلاوت کرد، آنها به قدری به هیجان آمده بودند که فرمانده تذکر داد با این سروصدای زیاد ممکن است مکان استقرارمان برای بعثی‌ها معلوم شود.
آخرین عملیاتی که شهید قرآن خواند عملیات کربلای 5 بود که در آن به همراه محمد‌صادق، برادر دیگر خود به شهادت رسید. در عملیات کربلای 5 چهار برادر از خانواده شهید مداح شرکت داشتند که یک برادر به همراه حاج‌عبدالله به شهادت رسید تا تعداد شهدای خانواده مداح به عدد 3 برسد: مهدی ، محمد صادق و عبدالله.
حاج عبدالله در عملیات کربلای 5 می‌بیند که به یکی از همرزمانش که هنوز در قید حیات است تیر اصابت شده و نیاز به کمک دارد، بی‌درنگ به کمک او می‌رود اما به هنگام برگشت با تیری که به ناحیه سر او اصابت می‌کند درهمان لحظه و در روز بیستم دی ماه سال 1365 به فیض شهادت می‌رسد.
شهید عبدالله مداح22 ساله بود که به شهادت رسید اما زندگی او سرشار از نکات اخلاقی آموزنده برای نسلی است که می‌خواهند الگویی مردمی داشته باشند. بعد از شهادتش معلوم شد که شاگردان زیادی داشته و بسیار مردم‌دار بوده است. از اهالی محل نمی‌توان کسی را یافت که وسع مالی نامناسبی داشته باشد و حاج‌عبدالله را نشناسد. به هر طریقی ممکن بود تلاش می‌کرد به ضعفا کمک کند و دستی بگیرد.
وصیت‌نامه شهید مانند همه شهدای دفاع مقدس نکات اخلاقی زیادی را در برگرفته است؛ او در وصیت‌نامه خود سفارش کرده بود که برایش روضه حضرت عباس(ع) و حضرت زهرا(س) بخوانند. همچنین در بخش دیگری از وصیت‌نامه خود همه را به پیروی از حضرت امام خمینی(ره) دعوت کرده بود. طلب حلالیت از پدر و مادر، برادران و نزدیکان به همراه سفارش‌هایی برای همسر دیگر جزئیات وصیت‌نامه این شهید قاری قرآن را تشکیل می‌دهد. لازم به ذکر است ،برنامه حکایت جاودانگی کاری گروه اطلاع رسانی و محافل رادیو قرآن به تهیه کنندگی سمیرا قنبری، گویندگی یاسر دعاگو ، روایتگری فضه سادات حسینی می باشد که پنجشنبه ها ساعت 16:30 به مدت 25 دقیقه از رادیو قرآن پخش می شود.


آدرس صفحات رادیو قرآن در فضای مجازی:📻 FM 100 Mhz

🌐 www.radioquran.ir

instagram.com/radioquran_ir 🆔

http://sapp.ir/radioquran 🆔

https://www.aparat.com/radioquran.ir 🆔

📩 30000100

☎️ 02122051632_02122043017

دسترسی سریع
حکایت جاودانگی