حکایت جاودانگی پنجشنبه از ساعت 17:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو قرآن

حكايت جاودانگي

نگاهی به زندگینامه شهید"رییس علی دلواری"

برنامه "حکایت جاودانگی" پنجشنبه 11 شهریور ماه ، مقارن با سالروز شهادت شهید "رییس علی دلواری" ، به زندگینامه این شهید بزرگوار خواهد پرداخت.

1400/06/10
|
12:21

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن، حکایت جاودانگی با موضوع گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس، شهدای تفحص و شهدای مدافع حرم و نگاهی به سیره قرآنی آن عزیزان از رادیو قرآن پخش می شود.
معرفی کتاب، گزید ه ای از وصیتنامه شهید و فرازهای قرآنی آن، خاطرات شهید از زبان همسر، روایت گوشه ای از زندگی شهید با صدای وی و خانواده، پخش گوشه ای از فیلم، کلیپ و یا سریالی که با محوریت زندگی شهید مورد نظر ساخته شده و گزارش مردمی از بخش های مختلف این برنامه مستد-ترکیبی است.
بر اساس این گزارش در برنامه روز پنجشنبه 11 شهریور ماه ، مقارن با سالروز شهادت شهید "رییس علی دلواری" ، مجاهد ، دلاور دلوار، رهبر قیام جنوب و نماد مقاومت و استعمارستیزی ، به زندگینامه این شهید بزرگوار خواهد پرداخت.

رییسعلی دلواری مبارز مشروطه‌خواه و بزرگمردی بود که هدایت قیام جنوب در تنگستان و بوشهر علیه نیروهای انگلیس را بر عهده داشت و توانست با مجاهدت و رهبری خود و در راستای حفاظت از ایران ، استعمار پیر را به زانو درآورد و در این راه جان به فیض شهادت نائل آید.
رییسعلی در عصر مشروطیت، جوانی 24 ساله، بلند همت، شجاع، در صدق و صفا کم مانند و در حبّ وطن و توکل به خدا، ضرب المثل بود. اگرچه سواد و معلومات کافی نداشت، اما پاکی و سرشت و صفات پسندیده او زبانزد اطرافیان بود. رییسعلی بعد از این که قوای اشغال گر انگلیس، بوشهر را به تصرف خود درآوردند، با شجاعتی وصف ‏ناپذیر به مقابله با تجاوزگران پرداخت و شکست‏ های سنگینی بر آنان وارد کرد.
پس از اشغال بوشهر ، نیروهای انگلیسی قصد تصرف دلوار را داشتند؛ محلی که پیش از آن، چند بار سربازان انگلیسی به آنجا یورش برده و هر بار طعم تلخ شکست را چشیده بودند. رییسعلی همراه با یاران خود، علیه اشغالگران وارد نبرد شده و نیروهای متجاوز را که قریب به پنج هزار نفر بودند، تار و مار می ‏کند.
دوران جوانی او همزمان با حضور گسترده استعمار انگلیس در خلیج فارس بود. رییسعلی نقشی کلیدی در قیام جنوب داشت. قیام مردم تنگستان به رهبری او روی هم هفت سال طول کشید و در این مدت، دلیران تنگستان، دو هدف عمده را دنبال می‏ کردند:
. پاسداری از بوشهر، دشتستان و تنگستان به عنوان منطقه سکونت خود
و
. جلوگیری از نفوذ قوای بیگانه به درون سرزمین ایران و دفاع از استقلال وطن.
با کودتای ضد انقلابی لیاخوف روسی علیه مشروطه‌خواهان در سال 1326 هجری قمری و بمباران مجلس شورای ملی و استقرار دیکتاتوری محمدعلی شاه قاجار، رئیس علی به همراه سیدمرتضی علم‌الهدی اَهرَمی به مبارزه علیه استبداد صغیر پرداخت. و در سال 1327 هجری قمری با کمک تفنگچی تنگستانی، بوشهر را از عناصر مستبد وابسته به دربار محمدعلی شاه پاک و اداره گمرک و انتظامات و دیگر ادارات را تسخیر کرد.
این کار دلیران تنگستان بر انگلیسی ها که اداره گمرک را در اجاره داشتند گران آمد وآنان برای تضعیف مشروطه‌خواهان و استمرار سلطه بر حیات اقتصادی و سیاسی جنوب ایران به جنگ با دلیران تنگستانی پرداختند و در این راه از دیگر خوانین جنوب ایران یاری جستند.
جنگ میان رئیس علی و دلیران تنگستان از یک سو و انگلیسی ها و خوانین متحد آنان از سوی دیگر به طور پیاپی و پراکنده تا شوال سال 1333 قمری ادامه یافت و انگلیسی ها نتوانستند بر رئیسعلی و یارانش تفوق یابند. تا این که در گیرودار حمله انگلیسی ها به بوشهر در دوازدهم شهریور سال 1294 هجری شمسی برابر با 24 شوال 1333 هجری قمری هنگامی که رییسعلیِ 33 ساله در محلی به نام «تنگکِ صِفر» قصد شبیخون به قوای انگلیسی ها را داشت، از پشت مورد هدف گلوله یکی از همراهان خائن قرار گرفت و در دم به شهادت رسید. پیکرش به صورت موقت در زادگاهش به خاک سپرده شد اما مدتی بعد بنا به وصیتش به قبرستان وادی السلام در نجف اشرف منتقل شد تا در جوار مولای خود آرام گیرد. شهادت رییسعلی دلواری موجب زنده شدن انگیزه و روحیه جهاد در مردم جنوب شد. چرا که مبارزاتش برگ زرینی است در تاریخ مقاومت دلیر مردان ایران در مبارزه با استعمار . یادش گرامی و راهش پر رهرو باد.
خانه شهید رییسعلی دلواری در دلوار تنگستان سالها بعد به موزه مبارزه با استعمار تبدیل شد.
محل شهادتش نیز به همت اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر به ثبت ملی رسید.
شورای عالی انقلاب فرهنگی در مصوبه ای در سال 1389 شمسی روز شهادت رییسعلی دلواری را به عنوان روز ملی مبارزه با استعمار انگلیس تعیین کرد و 12 شهریور را در تقویم رسمی کشور به نام او نامگذاری کرد.
رهبر معظم انقلاب درباره این شهید بزرگوار فرمودند:
«نام سردار مؤمن و شجاعی مثل شهید «رئیسعلی دلواری» از نام‌هایی است که همیشه دل‌های مؤمن را که آشنایی به وضع او و مبارزات او داشته‌ اند، در سراسر این کشور به خود جذب می‌کرده است.»
تعبد دینی و مذهبی رئیسعلی، شهره عام و خاص بود و منزل وی همواره مجلس قرآن و مراسم نوحه خوانی و عزاداری ائمه معصومین و محافل کتابخوانی و علم و ادب بوده است. شخصاً موذن بوده و نماز شب را همیشه به جای می آورده و با قرآن انس دائمی داشت و با روحانیون منطقه ارتباطی مستمر بر قرار کرده و برای علما احترام خاصی قائل بود. خصوصاً با علامه بلادی بوشهری، آیت الله علم الهدی اَهرَمی وآیت الله شیخ محمد حسین مجتهد برازجانی رفت و آمد داشته است.
از نظر روابط اجتماعی دارای ویژگی‌هایی از قبیل حسن رفتار و خوش خلقی، تعهد و اعتماد و انصاف، قدرشناسی و سخاوت بوده و در دستگیری از درماندگان و رسیدگی به مستمندان تلاش همیشگی داشته است.
شهید رییسعلی دلواری یکی از پایه گذاران جنگ های چریکی و نامتقارن در ایران است.
با شهادت شهید رئیسعلی دلواری انگلستان بزرگترین دشمن خود در جنوب ایران را از سر راه برداشت؛ اما تاثیر ماندگار قیام تنگستان و نقش فرماندهی این سردار شجاع به گونه ای بود که بعد از آن انگلستان هرگز نتوانست در اقدامی مسلحانه به جنوب ایران دست اندازی کند و آرزوی شوم او ناکام ماند.
مقاومت در برابر ظلم، تکیه به نیروی خودی، سازش ناپذیری، تقویت روحیه ایثار و شهادت، ایستادگی در مقابل تحریم ها و تهدیدها از درس های ماندگار قیام تنگستان است.
این درخت تنومند مقاومت، استبداد ستیزی، ضد استعماری و وطن پرستی که با خون شهید رئیسعلی دلوار آبیاری شد، در رگ و خون کل مردمان استان بوشهر جاری و ساری است.یاد شهید رئیسعلی دلواری و همه همرزمان و همراهان او گرامی و روحشان در جوار رحمت الهی قرین شادی و باد.

لازم به ذکر است ،برنامه حکایت جاودانگی کاری گروه اطلاع رسانی و محافل رادیو قرآن به تهیه کنندگی سمیرا قنبری، گویندگی یاسر دعاگو ، روایتگری فضه سادات حسینی می باشد که پنجشنبه ها ساعت 16:30 به مدت 25 دقیقه از رادیو قرآن پخش می شود.


آدرس صفحات رادیو قرآن در فضای مجازی:📻 FM 100 Mhz

🌐 www.radioquran.ir

instagram.com/radioquran_ir 🆔

http://sapp.ir/radioquran 🆔

https://www.aparat.com/radioquran.ir 🆔

📩 30000100

☎️ 02122051632_02122043017

دسترسی سریع
حکایت جاودانگی