صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه- دوشنبه- چهارشنبه از ساعت 16:15 به مدت 45 دقیقه

رئیس هیات داوران رشته تواشیح مسابقات سراسری قرآن با اشاره به جنجال سازی برخی افراد به نحوه داوری آثار تواشیح گفت: داوری امسال جامع تر، بهتر و سالم تر بوده و فکر می کنم باید به حق مان قانع باشیم و داوران جانبدارانه داوری نمی کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن، استاد غلامرضا شاه میوه اصفهانی، رئیس هیات داوران رشته تواشیح مسابقات سراسری قرآن کریم در گفتگوی تلفنی با برنامه "نمای نزدیک" با اشاره به برخی اعتراضات به نحوه داوری رشته تواشیح اظهار داشت: در حال حاضر در فضای فرهنگی کشور در شرایطی هستیم که به وسیله شبکه های مجازی به راحتی می توانیم عملکرد افراد و سازمان ها را زیر سوال ببریم در حالی که بسیاری از صحبت ها در فضای مجازی حول و حوش مسائل فرهنگی کشور مشخص می شود که جو سازی بیشتر نبوده است.
وی با بیان اینکه من خودم یکی از منتقدان جدی به نحوه مسابقات از زمانی که شیوه برگزاری مسابقات تغییر کرد و از حضور مستقیم گروه ها تبدیل شد به ارسال اثر، بودم، خاطرنشان کرد: در اولین سال حضورم در مسابقات که با این روش برگزار می شد شاهد این بودم که کیفیت ضبط آثار بسیار تفاوت فاحشی دارد، این مساله تاثیرگذاری زیادی داشت در قضاوت و عدالت مسابقات، همان سال گفتم تا زمانی که کیفیت ها یک سان نشود در مسابقات حضور پیدا نمی کنم و دو سال کناره گیری کردم.
شاه میوه اظهار کرد: امسال با تدبیر مسئولان آثار توسط یک گروه فیلم برداری در سراسر کشور ضبط شد به این معنی که همه گروه ها موظف بودند در زمان های مشخصی به مرکز اوقاف استان خود بروند و گروه اعزامی با همان کیفیت تصویر و صدای آن ها را ضبط می کرد.
رئیس هیات داوران رشته تواشیح مسابقات سراسری قرآن تصریح کرد: یکی از چالش های مسابقات که همین گروه ها می گفتند این بود که تا چه زمانی این گروه داوری سنتی که از قدیم بودند باید داور باشند، الان چهره های علمی و متخصص دیگری هم داریم که جوان تر از افراد قدیمی هستند که در ادامه سازمان اوقاف چهره های جدید را که دارای رتبه های ممتاز بودند، وارد مسابقات کرد.
وی با بیان اینکه انتخاب داوران توسط بخش مسابقات و با مشاوره برخی اساتید صورت گرفته است، ادامه داد: بنابراین یک ترکیب از پشکسوتان و جوانان در هیات داوری حضور دارند و بنده به عنوان ناظر اشراف داشتم و مورد خاصی از اختلافات نبود.
شاه میوه افزود: همچنین همه فایل ها و اجراها به شکل کد پخش می شد و هیچ داوری نمی دانست در لحظه پخش اثر مال کدام استان است، اگر هم کسی از قبل با اثر آشنا بود حق اعلام در جلسه را نداشت، از طرفی هم داوران اجازه مشورت با هم نداشتند لذا داوری مسابقات در فضای آرامی برگزار شد، حتی برخی از داوران که مال شهر خاصی بودند در بعضی موارد به آثار استان خود نمرات کمتری داده بودند.
رئیس هیات داوران رشته تواشیح مسابقات سراسری قرآن خاطرنشان کرد: چون کیفیت آثار یکسان بود و گروه ها می آمدند در مقابل دوربین مرکز قرآنی فقط یک بار اجرا داشتند خیلی از گروه هایی که ازشان توقع می رفت قوی ظاهر بشوند در بخش اجرا ضعیف ظاهر شدند، اینکه می بینید نمرات پایین آمده بود دلیلش نیز این بود.
وی اظهار کرد: مساله بعدی این است که در هر مسابقه ای افراد ناراضی وجود دارند و اینکه اگر یک سال گروهی فینالیست شدند سال بعد هم اینطور است، نیست، در حالی که جابه جایی ها در گروه و موارد دیگر یک دستی را از بین می برد.
شاه میوه با بیان اینکه بعد از اتمام داوری یک بازه زمانی برای رسیدگی به اعتراضات مشخص شده بود، تصریح کرد: بسیاری از اعتراضات را من بررسی کردم، در مواردی که لازم بود خودم فایل را شنیدم و فایل را به داور مربوطه ارجاع دادم، اشتباه در محاسبه جمع اعداد شده بود، در نتیجه این موارد اصلاحی طبق آیین نامه سازمان اوقاف رسیدگی شد و 12 گروه به 15 گروه ارتقا پیدا کرد.
رئیس هیات داوران رشته تواشیح مسابقات سراسری قرآن با بیان اینکه داوری 37 اثر همخوانی و 37 اثر تواشیح طی دو روز صورت گرفت، ادامه داد: تمامی آثار محاسبه سی درصد همخوانی و 70 درصد تواشیح شد، بعضی از گروه ها تواشیح نمره بالایی آورده بود ولی همخوانی به شدت نمره را پایین آورده بود و بالعکس. ب
وی با بیان اینکه برای هر گروه امتیازات ارسال شده برای همین توانستند اعتراض کنند، افزود: سازمان اوقاف در جدول سازمان ریز نمرات را نمی زنند به خاطر متشنج نشدن اوضاع ولی برای هر گروه جداگانه نمرات ارسال می شود.
شاه میوه گفت: من خواهش می کنم افراد کاری نکنند که اوقاف از اینکه این مسابقات را با این هزینه ها برگزار می کند پشیمان شود، سازمان اوقاف وظیفه ای در مقابل تواشیح ندارد ولی اگر مسابقات را برگزار می کند به خاطر این است به شکل سنی همه مسابقات تحت نظر سازمان بوده این جنجال سازی ها انگیزه مسئولان را کم می کند و اگر به همین شکل پیش برویم به سمتی می رویم که مسابقات جمع شود.
رئیس هیات داوران رشته تواشیح مسابقات سراسری قرآن تاکید کرد: داوری امسال جامع تر، بهتر و سالم تر بوده و فکر می کنم باید به حق مان قانع باشیم و بدانیم کسی با کسی خصومت ندارد و داوران جانبدارانه داوری نمی کنند.

مرتبط با این خبر

  • معرفی دستاوردها و خدمات انقلاب در شنبه های انقلاب

  • برگزاری بخش آوایی مسابقات قرآن دانش آموزی در اردوگاه باهنر

  • یکسان سازی فعالیت های قرآنی در نشست مدیران تبلیغات اسلامی استان ها

  • ابلاغ برنامه جامع بین المللی فعالیت های قرآنی

  • برگزاری دومین جشنواره قرآنی طیبات موسسه جامعه القرآن

  • رقابت حدود 500 نفر در مسابقات سراسری قرآن کریم

  • برپایی جشن های دهه کرامت با مشارکت استانداران استان ها

  • رونمایی از آلبوم آثار گروه انوارالمهدی به مناسبت ولادت امام رضا (ع)

  • مشارکت شبکه های سراسری رسانه ملی در طرح 1452

  • ضرورت ایجاد وقف مشارکتی در حوزه قرآن با مشارکت رادیو قرآن