صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه- دوشنبه- چهارشنبه از ساعت 16:15 به مدت 45 دقیقه

معاون مسابقات مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه تغییرات در برگزاری مسابقات سراسری قرآن باعث ارتقای سطح کیفی می شود، گفت: مسابقات معارفی بخش شهرستانی به صورت الکترونیکی و آنلاین برگزار می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن، حجت الاسلام علی مقنی، معاون مسابقات مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه در گفتگوی تلفنی با برنامه "نمای نزدیک" با اشاره به تغییراتی در برگزاری مسابقات سراسری قرآن گفت: در سن شرکت کنندگان مسابقات سراسری تغییراتی دادیم به این ترتیب که سال های قبل محدوده سنی باز بود و سقفی نداشت ولی امسال محدوده سنی مشخص شد و افراد 18 تا 40 سال می توانند در این مسابقات شرکت کنند، البته به جز مسابقات معارفی که جنبه ترویجی و عمومی دارد و شرط سنی ندارد.
وی با اشاره به تغییراتی در بسته مفاهیمی و معارفی مسابقات، خاطرنشان کرد: بسته مفاهیمی و معارفی که برای رشته حفظ، قرائت، اذان و دعاخوانی در سال های قبل در بخش کشوری مسابقات دیده شده بود این بسته به بخش استانی و مرحله استانی انتقال پیدا کرد و تمام کسانی که به مرحله استانی راه پیدا می کنند باید در بخش مفاهیمی و معارفی شرکت کنند و امتیاز آن به صورت پلکانی به نمره اصلی مرحله استانی جهت حضور در مرحله کشوری اضافه می شود.
حجت الاسلام مقنی همچنین با اشاره به بحث معافیت ها در مسابقات ادامه داد: کسانی که در سال های قبل در رشته حفظ 20 جز، 10 جز و ترتیل ممتاز می شدند و در رشته دعاخوانی رتبه اول کسب می کردند معافیت می گرفتند و مستقیم به مرحله کشوری راه پیدا می کردند ولی امسال این افراد معاف نمی شوند و فقط برگزیدگان رشته حفظ کل معاف می شوند.
معاون مسابقات مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف افزود: همچنین کسانی که سال قبل در مسابقات شرکت کردند و جهت ورود به مرحله کشوری انتخاب شدند اما به دلایل ناموجه در مرحله کشوری شرکت نکردند ما این اختیار را به ستاد برگزاری مسابقات استان دادیم که می تواند از حضور این افراد در مسابقات امسال ممانعت کنند و محروم شوند.
وی در پایان با اشاره به علت انتخاب شرط سنی 18 تا 40 برای شرکت در مسابقات اظهار کرد: ما چند سال قبل در مورد سن شرکت کنندگان تحلیلی کردیم و دریافتیم میانگین شرکت کنندگان 20 تا 40 سال است و همچنین در نشستی که با داوران بین المللی جهت بازنگری آیین نامه داشتیم نسبت به این مطلب می گفتند که چرا مسابقات ایران سنش بالاست و ما برای اینکه با دیگر مسابقات در سطح دنیا نزدیک شویم این بحث را مورد توجه قرار دادیم.
حجت الاسلام مقنی تصریح کرد: به طور مثال شرط سنی مسابقات بین المللی کشورهای دیگر بین 15 تا 25 تا نهایت 30 سال است اما مسابقات بین المللی ما بالاتر است.
معاون مسابقات مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف با بیان اینکه مسابقات معارفی بخش شهرستانی به صورت الکترونیکی و آنلاین برگزار می شود، گفت: به این علت که تمام افراد بتواند دسترسی کامل و مشارکت فعال داشته باشند.

وعده پرداخت 40 درصد بودجه قرآنی سال 96 بعد از پرداخت حقوق و عیدی کارمندان دولت

رئیس فراکسیون قرآن و عترت مجلس با اشاره به تخصیص 40 درصد از بودجه قرآنی سال 96 گفت: با توجه به محدودیت منابع دولت آقایون گفتند تا حقوق و عیدی کارمندان را پرداخت نکنیم به این موضوع ورود نخواهیم کرد، ما امیدواریم 40 درصد یا مقداری بیشتر از 100 میلیارد بودجه 96 به صندوق منتقل شود.
حجت الاسلام نصرالله پژمان فر، رئیس فراکسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی با اشاره به تخصیص مقداری از بودجه قرآنی سال 96 گفت: طی مکاتبه با مجموعه سازمان برنامه بودجه، آقای نوبخت در این نامه دستوری به آقای نوری جهت تخصیص پیدا کردن بودجه دادند.
وی ادامه داد: با توجه به محدودیت منابع دولت آقایون گفتند تا حقوق و عیدی کارمندان را پرداخت نکنیم به این موضوع ورود نخواهیم کرد، به ما وعده پرداخت دادند و ما امیدواریم 40 درصد یا مقداری بیشتر از 100 میلیارد بودجه 96 به صندوق منتقل شود.
حجت الاسلام پژمان فر اظهار کرد: با توجه به پیگیری ها و مکاتبات فراوان در مورد بودجه قرآنی آقایون همکاری کردند، ما قول تخصیص را گرفتیم ولی درتلاشیم مقدار درصد را هر چه بیشتر بالا ببریم.

آغاز ثبت نام دهمین دوره آزمون ترنم وحی/ارائه گواهینامه حفظ کل با تایید استاد پرهیزگار

مدیر موسسه کشوری مهد قرآن با اشاره به آغاز ثبت نام دهمین دوره آزمون ترنم وحی گفت: برگزیدگان مرحله کشوری گواهینامه حفظ کل قرآن با تایید استاد شهریار پرهیزگار، رئیس هیئت علمی موسسه و حجت الاسلام فومنی، موسس موسسه و معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد دریافت خواهند کرد.
سید محمود چاوشی، مدیر موسسه کشوری مهد قرآن نیز در ادامه ی برنامه ی نمای نزدیک با اشاره به ثبت نام دهمین دوره آزمون ترنم وحی گفت: آزمون ترنم وحی، آزمون ارزیابی از حافظان کل قرآن عضو موسسه از سراسر کشور است.
وی با بیان اینکه قرآن آموزان موسسه زمانی که به مقطع حفظ کل می رسند در این آزمون شرکت می کنند، خاطرنشان کرد: این آزمون در دو مرحله مقدماتی و استانی و مرحله کشوری برگزار می شود.
چاوشی با بیان اینکه مرحله مقدماتی در رشته های حفظ، ترجمه و تدبر کل قرآن در دو بخش کتبی و شفاهی برگزار می شود، اظهار کرد: مرحله مقدماتی و استانی به صورت آنلاین در دفتر مرکزی موسسه برگزار می شود و کسانی که در این مرحله حدنصاب قبولی را کسب کنند دعوت می شوند به مرحله کشوری که به صورت متمرکز برگزار خواهد شد.
مدیر موسسه کشوری مهد قرآن با بیان اینکه ثبت نام حافظان در اواخر هر سال اتفاق می افتد، تصریح کرد: آزمون مرحله استانی در اردیبهشت و مرحله کشوری در شهریور ماه برگزار می شود.
وی با بیان اینکه این آزمون در استمرار فعالیت آموزشی موسسه مهد قرآن برگزار می شود، ادامه داد: قرآن آموزانی که از ابتدا وارد کلاس های آموزشی می شوند و رشد می کنند و حافظ کل می شوند در این آزمون کشوری شرکت می کنند.
چاوشی افزود: کسانی که در مرحله کشوری حد نصاب را کسب کنند گواهینامه حفظ کل قرآن با تایید استاد شهریار پرهیزگار، رئیس هیئت علمی موسسه و حجت الاسلام فومنی، موسس موسسه و معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد را دریافت خواهند کرد.
مدیر موسسه کشوری مهد قرآن با بیان اینکه موسسه بیش از 70 هزار قرآن آموز در سراسر کشور دارد، گفت: از این تعداد بیش از سه هزار نفر حافظ کل داریم و دو هزار نفر نیز تا به حال در این آزمون شرکت کردند.
وی با بیان اینکه قرآن آموزان طی چهار تا پنج سال حافظ کل قرآن کریم می شوند، خاطرنشان کرد: موسسه به بحث مفاهیم و تدبر آیات تاکید ویژه دارد و برنامه ریزی ویژه می کند.

مرتبط با این خبر

  • معرفی دستاوردها و خدمات انقلاب در شنبه های انقلاب

  • برگزاری بخش آوایی مسابقات قرآن دانش آموزی در اردوگاه باهنر

  • یکسان سازی فعالیت های قرآنی در نشست مدیران تبلیغات اسلامی استان ها

  • ابلاغ برنامه جامع بین المللی فعالیت های قرآنی

  • پاسخ استاد شاه میوه اصفهانی به برخی جنجال ها به نحوه داوری آثار تواشیح

  • برگزاری دومین جشنواره قرآنی طیبات موسسه جامعه القرآن

  • رقابت حدود 500 نفر در مسابقات سراسری قرآن کریم

  • برپایی جشن های دهه کرامت با مشارکت استانداران استان ها

  • رونمایی از آلبوم آثار گروه انوارالمهدی به مناسبت ولادت امام رضا (ع)

  • مشارکت شبکه های سراسری رسانه ملی در طرح 1452