صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه از ساعت 14:30 تا 15:15 به مدت 45 دقیقه

معاون فرهنگ دینی و سازمانی معاونت فرهنگی قوه قضائیه گفت: هسته‌های فرهنگی به صورت داوطلبانه و از سوی همکارانمان در سراسر کشور تشکیل می‌شوند و این هسته‌های متعدد در رابطه با فعالیت‌های قرآنی این معاونت را یاری می‌کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن؛ برنامه زنده رادیویی «افق» که روزهای شنبه هر هفته از شبکه رادیویی قرآن پخش می‌شود، شنبه نهم تیرماه به مناسبت هفته قوه قضائیه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدمسعود معصومی، معاون فرهنگ دینی و سازمانی معاونت فرهنگی قوه قضائیه به تشریح فعالیت‌های قرآنی قوه قضائیه پرداخت.
معصومی در رابطه با فعالت‌های معاونت فرهنگی اظهار کرد: هفته قوه قضائیه یک فرصتی است، برای ارائه آنچه که در طول سال انجام می‌شود و در واقع تعاملات دستگاه قضای با مردم در این هفته بیشتر می‌شود که همین امر عاملی برای نشان دادن جایگاه قوه قضائیه در جامعه است.
وی ادامه داد: قوه قضائیه یکی از ارکان مهم نظام جمهوری اسلامی ایران، پایگاه‌ برقراری عدل در جامعه و عاملی برای اقتدار نظام جمهوری اسلامی است که هرچه این دستگاه قوی‌تر و مومنان‌تر وارد عرصه انجام وظیفه‌اش شود، امام زمان(عج)، ملت و نظام جمهوری اسلامی رضایت بیشتری از او خواهند داشت.
معاون فرهنگی قوه قضائیه تصریح کرد: در گذشته با عنوان اداره کل فعالیت می‌کردیم و اکنون چهارسال است در قالب معاونت هستیم. این معاونت بخش‌های مختلفی از جمله معاونت فرهنگی، دینی و سازمانی دارد که فعالیت‌های فرهنگی درون‌سازمانی را ویژه همکاران و خانواده‌هایشان و دستگاه‌های تابع مانند اداره زندان‌ها، دیوان عدالت، معاونت قضایی، پزشکی قانونی، اداره ثبت، زندانی‌ها و خانواده‌هایشان و... را برگزار می‌کند.
معصومی اظهار کرد: پس از شکل‌گیری معاونت فرهنگی، فعالیت‌ها با جدیت بیشتر در قوه قضائیه دنبال شد که پس از گذشت چهارسال از فعالیت معاونت فرهنگی، بخش‌های مختلفی در سازمان از جمله یکی از ادارات مختص به فعالیت‌های قرآنی با جدیت بیشتری به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد. در واقع در ساختار معاونت فرهنگی یک اداره وجود دارد که به فعالیت‌های قرآن و عترت و پیوند بین این دو می‌پردازد، البته هنور به درجه خوبی از این پیوند نرسیده‌ایم.
معاون فرهنگی قوه قضائیه گفت: دلیل اینکه یکی از پایگاه‌های مهم فرهنگی در دستگاه قضا را قرآن قرار دادیم، این است که قرآن، پایه‌های سلامت جامعه، است و پایه‌های استحکام و اقتدار جامعه را تشکیل می‌دهد. اگر از آموزه‌های قرآنی در جامعه دور شویم از انقلاب، معارف اسلامی و خوبی‌ها دور شده‌ایم. هر چقدر در جامعه به دنبال سلامت دستگاه قضا و جامعه باشیم باید فرهنگ قرآنی را دربین مخاطبان و خصوصاً در بین همکارانمان بالا ببریم و اهتمام بالایی نسبت به فعالیت‌های قرآنی داشته باشیم که به همین دلیل، اهمیت ویژه‌ای نسبت به فعالیت‌های قرآنی داشتیم و برنامه‌های را در این راستا پیش‌بینی کرده‌ایم.
وی در رابطه با ادامه فعالیت‌های شورای عالی قرآن در زندان‌ها برای تشویق زندانیان به انجام فعالیت‌های قرآنی گفت: قوه قضائیه برای تشویق زندانیان به انجام فعالیت‌های قرآنی، شورای عالی قرآن را در زندان‌ها راه‌اندازی کرد که همچنان با قدرت بیشتری در حال فعالیت است. با توجه به تحقیقاتی که از سازمان زندان‌ها داشته‌ایم این فعالیت‌ها آثار مشهود و گسترده‌ای را بر روی زندانیان و خانواده‌هایشان داشته است. سازمان زندان‌ها دو شاخه فعالیت قرآنی دارد که یک شاخه‌ از فعالیت‌های قرآنی، عمدتاً متمرکز به زندانیان و خانوادهایشان و یک شاخه دیگر بر روی کارمندان و خانواده‌هایشان متمرکز است.
معصومی اظهار کرد: تحقیقات نشان می‌دهد، اگر زندانی با قرآن همراه باشد، زمانی که به کانون خانواده برمی‌گردد، تأثیر بسزایی برایش داشته است. متأسفانه درصدی از زندانیان بعد از اینکه آزاد می‌شوند، مجدد دچاره آسیب‌های اجتماعی می‌شوند و به زندان بازمی‌گردند که درصد کسانی که با قرآن در رشته‌های مختلف حفظ، روخوانی، روانخوانی، تجوید و... مأنوس می‌شوند، بیش از یک دهم بازگشت زندانیان دیگر است. این افراد حتی نماز هم نمی‌خوانند ولی در زندان نماز و قرآن‌خوان شدند و حتی مبلغ قرآن شدند در بین این افراد حفاظ و مفسران خوب نیز داشتیم.

وی در رابطه با رئوس مسابقه سراسری کارکنان و خانواده‌های قوه قضائیه گفت: سه دسته فعالیت آموزشی، فرهنگی و تبلیغی-ترویجی قرآنی در دستگاه قضائی داریم، از جمله فعالیت‌های تبلیغی می‌توان به انتشار کتاب قرآن، نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه اشاره کرد. همچنین از نمونه‌برنامه‌های فرهنگی این سازمان می‌توان، شب‌های با قرآن، مراسم مختلف قرآنی و سخنرانی‌های بین دو نماز، ختم قرآن و مسابقات را نام برد که به صورت سراسری و در طول سال در کل دستگاه قضا به صورت هماهنگ اجرا می‌شود. این مسابقات از اول سال آغاز می‌شود و با پایان یافتن سال، مسابقات با آخرین مرحله خود که مرحله کشوری است نیز پایان می‌یابد که سال گذشته پنجمین دوره و مرحله کشوری این مسابقات را پشت‌سر گذاشتیم.
ساختار قرآنی در قوه قضائیه
معصومی بیان کرد: یک اداره کل برای فعالیت‌های قرآنی داریم که اداره قرآن و عترت آن زیر نظر ما اداره می‌شود. شورایی در همین سازمان نیز داریم که کار برنامه‌ریزی و تفکر فعالیت‌های قرآنی را انجام می‌دهد. در تمام استان‌ها، معاونت فرهنگی دادگستری‌ها، مسئول اجرای این فعالیت‌ها هستند.
معاون فرهنگی قوه قضائیه تصریح کرد: یک سری هسته‌های فرهنگی جهادی داریم که شامل افرادی هستند که فعالیت فرهنگی را به صورت داوطلبانه شکل می‌دهند و انواع مختلفی دارد. به هر سه نفر که یک کار فرهنگی را انجام دهند، یک هسته جهادی می‌گوییم. هسته‌های متعددی در رابطه با فعالیت‌های قرآنی سراسر کشور داریم که مجریان این هسته‌ها همکارانی هستند که داوطلبانه در این بخش ورود پیدا کردند و در عرصه فعالیت‌های فرهنگی معاونت‌های اجرایی را در برپایی برنامه‌های فرهنگی از قبیل مسابقات، آموزش و تبلیغات یاری می‌کنند. البته این‌ها فعالیت‌های درون سازمانی است که البته با دستگاه‌های قرآنی معتبر بیرون و سراسری مانند سازمان دارالقرآن الکریم و جاهای دیگر به صورت کاملاً سازمان‌یافته در ارتباط هستند.
وی افزود: درواقع یک ساختار منتشر در سراسر کشور در مجتمع‌های مختلف داریم و هیج مجتمعی نیست که قرآنی نباشد. البته همه این فعالیت‌ها نیازمند بودجه و برنامه‌ریزی است. به همین دلیل در بخش آموزشی سعی کردیم، فعالیت‌های آموزشی قرآنی در دستگاه قضائی را از دو سال پیش کلیک بزنیم و با استفاده از مراکز قرآنی استان‌ها و تهران فعالیت‌های آموزشی را استاندارد کنیم.
معاون فرهنگی قوه قضائیه گفت: برای رسیدن به این هدف از هیچ روشی غافل نشدیم. به عنوان مثال دوره‌های آموزش مجازی داریم که علاقه‌مندان می‌توانند با ثبت‌ نام در این دانشگاه‌های مجازی بخش‌های مختلف قرآن از جمله روخوانی، روانخوانی،حفظ، تجوید، ترتیل و... را فرابگیرند.
معصومی ادامه داد: همچنین آموزش تلفنی و آفلاین را نیز داریم که CD و نرم افزارهای مختلفی مانند روخوانی، تجوید، ترتیل و ... را آماده کرده‌ایم. همچنین آموزش حضوری نیز داریم که در کلاس‌ها از اساتیدی که طی دوره‌های تربیت مربی آموزش دیده‌اند، استفاده می‌کنیم.
وی در رابطه با به‌روزرسانی تابلوهای آیات الهی که در خیابان‌ها و محل مراجعات مردم به ارگان‌های مربوط به قوه قضائیه نصب شده و بخشش، صبر، خیر اندیشی و ... را ترویج می‌دهد، گفت: این تابلوها هر هفته در مرکز طراحی و آماده نصب می‌شود و به سراسر کشور ارسال می‌شود. این تابلوها، فضای قضائی را که یک محیط خشک و پرتشنج است، آرام می‌کند. از این طریق در حال حاضر یک مجموعه‌ای از آیات و روایات داریم که اگر ارگان‌ها و مراکز دیگر لازم داشته باشند، پنجره لایه باز طرح را به آنها می‌دهیم تا مورد استفاده قرار گیرد.
فعالیت‌های خاص قرآنی قوه قضائیه
معصومی در رابطه با مسابقات قرآن قوه قضائیه بیان کرد: این مسابقات، زمینه‌ای برای گسترش فرهنگ، دانش و تربیت قرآنی در جامعه است و روش خوبی برای برقراری ارتباط با قرآن است، بنابر این مسابقات قرآن در قوه قضائیه راه‌اندازی شده است که چهار گروه مخاطب در همه رشته‌های قرآن اعم از حفظ، ترتیل، قرائت و ... داریم.
وی ادامه داد: این مسابقات از فصل بهار و ابتدا در مرحله شهرستانی برگزار می‌شود که برگزیدگان در فصل تابستان به مرحله استانی، بعد منطقه‌ای و در نهایت در فصل زمستان به مرحله کشوری راه پیدا می‌کنند که با استقبال خوبی روبه‌رو شدیم.
معصومی گفت: امسال کارهای مهم‌تری داشتیم که می‌تواند تجربه‌ای برای سازمان‌های دیگر نیز باشد. همیشه با این مشکل مواجه بودیم که همه شرکت ‌کنندگان نمی‌توانستند به مراحل بعدی دست، پیدا کنند و در مرحله شهرستانی به علت عدم کسب امتیار از دور مسابقات حذف می‌شدند، ولی سال جاری موقعیتی پیش آمده که شرکت در سه آزمون راهی برای گزینش به مرحله چهارم است و در طول سال تمام افراد با ما در مسابقات همراه هستند.
وی تصریح کرد: در یک مرحله از مسابقات، تمام برگزیدگان به اردوی آموزشی مشهد اعزام می‌شوند که دوره‌های فشرده تکمیلی برایشان برگزار می‌شود و به مرحله بالاتری راه پیدا می‌کنند. هدف از برگزاری این مسابقات این است که زمینه را برای ارتقای شرکت‌کنندگان مهیا کنیم. در نتیجه در این مسابقات همه فعالیت‌ها را در خود جای داده و تحت نظر شورای توسعه فرهنگ قرآنی فعالیت می‌کنیم. کارویژه دیگری که صورت گرفته این است که تمام داوری‌ها در سراسر کشور یکنواخت عمل می‌کنند به گونه‌ای که داوران ممتاز در تهران جمع هستند و مسابقات را رصد می‌کنند.
معصومی گفت: علاوه بر این امر از سامانه‌ پیشرفته‌ای استفاده کردیم که سبب شد تا بانک اطلاعات خوبی از همکاران قرآنی به دست‌ آوریم که تنها بانک نیست بلکه مراحل آنها را هم می‌دانیم که می‌توانیم به پیشرفت‌شان به مراحل بعدی نیز کمک‌شان کنیم.
معاون فرهنگی قوه قضائیه بیان کرد: تصحیح اوراق مسابقات بخش مفاهیم نیز به صورت سیستمی صورت می‌گیرد که ضوابط و قواعد داوری حفظ می‌شود تمام جزئیات داوری اعم از صوت و ایرادات شرکت‌کننده در سیستم ذخیره می‌شود که در پایان آرشیوی از تمام مراحل آزمون‌ خواهد داشت.
وی در پایان اظهار کرد: قرآن، همه چیز برای هدایت جامعه بشری ما دارد. اگر سخن از ارتقای دستگاه قضائی، حفظ انقلاب و تعجیل در ظهور حضرت مهدی(عج) به میان باشد بدون قرآن و عترت میسر نمی‌شود. حضور در عرصه‌های قرآنی کار معنوی و بصیرتی است که باعث اقتدار، قوت نظام جمهوری اسلامی ایران است که جای کار بسیاری دارد.
یادآور می‌شود، برنامه رادیویی «افق» کاری از گروه اطلاع‌رسانی و فضای مجازی رادیو قرآن است و فاطمه رحمانی، تهیه‌کنندگی این برنامه را برعهده دارد و این برنامه روزهای شنبه از ساعت 14:30 به مدت 45 دقیقه و به صورت زنده با مجری ـ کارشناسی محمدرضا پورمعین پخش می‌شود.

مرتبط با این خبر

  • بررسی موانع و محدودیت های پیش روی پژوهشگران قرآنی در "افق"

  • بررسی فعالیتهای نهاد رهبری در دانشگاهها در برنامه "افق"

  • ناعادلانه بودن حملات به بودجه فرهنگی و دینی/ معرفی نماینده طراز «مدرس»

  • رادیو قرآن میزبان رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و اعضای فراکسیون قرآن و عترت

  • بررسی نحوه برگزاری رویداد استارت آپی قرآنی در جهاد دانشگاهی

  • تکریم از 20 بانوی قرآنی در پانزدهمین همایش بانوان قرآن‌پژوه

  • بررسی روند برگزاری پانزدهمین دوره همایش بین المللی بانوان قرآن پژوه در "افق"

  • تبیین ابهامات نهضت ملی حفظ جزء 30 قرآن در مدارس/ کار آموزشی مضاعفی را نمی‌خواهیم

  • بررسی طرح ملی حفظ در برنامه افق رادیو قرآن

  • بررسی مشکلات اقتصادی از منظر قرآن در برنامه "افق"