صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه از ساعت 14:30 تا 15:15 به مدت 45 دقیقه

معاون مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف با بیان اینکه تصمیم گرفته شد رتبه بندی مسابقات از نفر اول تا سوم به سطوح عالی و ممتاز ارتقا پیدا کند، گفت: مسابقات بین المللی قرآن از 30 فروردین تا 6 اردیبهشت با حضور 100 نفر از 46 کشور برگزار می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن، حجت الاسلام علی مقنی، معاون مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه با حضور در برنامه رادیویی "افق" با بیان اینکه از دو سال قبل رتبه بندی مسابقات به سطح بندی ارتقا پیدا کرد، گفت: به این صورت که طی دو سال گذشته بر اساس مطالعاتی که در حوزه مسابقات انجام شد، در کمیته فنی ستاد عالی مسابقات و بین صاحب نظران قرآنی تصمیم گرفته شد رتبه بندی مسابقات از نفر اول تا سوم به سطوح عالی و ممتاز ارتقا پیدا کند.
وی با اشاره به علت این مساله خاطرنشان کرد: در سیستم رتبه بندی از نفر اول تا پنجم ممکن بود کسی با اختلاف چند صدم دوم یا سوم شود این در حالی است که در این میان سلیقه داور و اشتباهات داوری وجود دارد.
حجت الاسلام مقنی ادامه داد: بنابراین سیستم سطح بندی این اجازه را می دهد که افراد با امیتازی مشخص ممتاز شناخته شود به طور مثال در رشته حفظ نمرات 93 تا 100 ممتاز است شاید یک نفر، دو نفر یا بیشتر ممتاز شوند و نمرات پایین تر در رتبه عالی قرار بگیرند علت این بود که جزییات نمرات امتیازات را تحت تاثیر قرار ندهد و زحمات بچه ها هدر نرود.
معاون مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف با بیان اینکه در نظام سطح بندی مسابقات افراد بیشتری می توانند خود را مورد ارزیابی قرار دهند، اظهار کرد: اگر این نظر تصویب شده یک سال طول کشیده تا اجرا شد، بحث های کارشناسی زیاد شد و مخالفان زیادی داشت ولی در این دو سه سال آنچه که بررسی کردیم، اکثر داوران و متسابقین اذعان کردند که طرح امتیاز بندی نتایج خوبی داشته است.
وی با بیان اینکه این طرح متضمن یک سری هزینه هایی است، تصریح کرد: اجرای طرح سطح بندی علاوه بر هزینه های بسیار برای سازمان اوقاف تاثیر خود را بر روی کیفیت مسابقات و متسابقین گذاشته است.
حجت الاسلام مقنی با بیان اینکه سی و پنجمین مسابقات بین المللی قرآن از 30 فروردین تا 6 اردیبهشت ماه طی هشت روز در مصلی بزرگ تهران برگزار می شود، تاکید کرد: بر اساس گزارش کمیته تشریفات و بین الملل تا کنون نزدیک 100 نفر از 46 کشور جهان در این مسابقات حضور خواهند داشت.
معاون مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف با بیان اینکه امسال نیز همانند سال قبل 5 مسابقه بین المللی برگزار می شود، افزود: دومین دوره مسابقات بانوان در رشته حفظ، سومین دوره مسابقات نابینایان در رشته حفظ و قرائت، دومین دوره مسابقات طلاب جهان اسلام در رشته حفظ و تفسیر و قرائت و تفسیر و خطابه و مسابقات دانشجویان جهان اسلام برگزار خواهد شد.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر عدم برگزاری مسابقات بین المللی جانبازان گفت: برگزاری مسابقات بین المللی شرایطی خاص دارد که تصمیمش را خود دستگاه متولی می گیرد به طور مثال پیشنهاد مسابقات نابینایان از طرف سازمان بهزیستی به ستاد عالی مسابقات داده شده است و سازمان اوقاف و ستاد عالی در این مساله نقشی ندارد.
حجت الاسلام مقنی با بیان اینکه تصمیم اولیه دستگاه مربوطه در برگزاری مسابقات هر سازمان موثر است، خاطرنشان کرد: ما مسابقات قرآن را با هدف هم افزایی، یکسان سازی، حذف موازی کاری و صرفه جویی در هزینه ها در کنار هم برگزار می کنیم.
معاون مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف با بیان اینکه چهل و یکمین مسابقات سراسری قرآن در سه بخش آوایی شامل رشته های حفظ و قرائت، معارفی در سه رشته و آواها و نغمات دینی برگزار می شود، خاطرنشان کرد: در این دوره از مسابقات در مجموع 15 رشته حضور دارد.
وی با بیان اینکه در بخش معارفی رشته های حفظ و معارف موضوعی قرآن، حفظ و معارف احادیث و تفسیر قرآن کریم در سه مرحله شهرستانی، استانی و کشوری برگزار می شود، اظهار کرد: بخش آواها و نغمات در دو مرحله مقدماتی و نهایی و در رشته های همسرایی و همخوانی قرآن، مقطع خوانی گروهی قرآن، انشاد انفرادی و آثار چند زبانه و اذان و دعا خوانی برگزار می شود.
حجت الاسلام مقنی تصریح کرد: انشاد انفرادی سرودها و آواهایی است که تک خوان محور اجرا می شود و اساتیدی در داخل و خارج از کشور آن را اجرا می کنند و به اناشید در سایر کشورها معروف است.
معاون مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف با بیان اینکه ثبت نام بخش آواها و نغمات از 10 بهمن شروع شده است، ادامه داد: ثبت نام بقیه رشته ها از 20 بهمن ماه از طریق سایت رسمی مسابقات شروع شده است.
معاون مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف با اشاره به محدودیت سنی در این دوره از مسابقات افزود: امسال حداقل 18 و حداکثر 40 سال را برای شرکت کنندگان در نظر گرفتیم این در حالی است که در بخش معارفی سقف 40 سال برداشته شده است.
وی گفت: هر تصمیمی که در سیر مسابقات در هر بخش گرفته می شود وقت برایش گذاشته می شود به طور مثال رشته حفظ موضوعی همیشه مورد تاکید آیت الله مکارم شیرازی، جوادی آملی و برخی از مراجع بود که حفظ موضوعی، تفسیر و نکات موضوعی در دستور کار قرار گیرد بر این اساس ما شروع کردیم در اوقاف حفظ موضوعی را از برنامه های خود قرار دادیم و این رشته بعد از چند سال تجربه و آموزش در بقاع متبرکه، از سال قبل در سیر مسابقات وارد شد.
حجت الاسلام مقنی با اشاره به رونمایی از کتاب "نقش قرآن محوری در بین مردم تهران" خاطرنشان کرد: ما یک مسابقات قرآن کریم داریم که به صورت رسمی برگزار می شود و سابقه چهل ساله دارد و نقش خود را به خوبی در ارتقای سطح قرآنی در فرهنگ عمومی پیدا کرده است این در حالی است که مسابقات عمومی نیست و مردم نمی توانند با آن ارتباط گیرند، یک تعریف قهرمانی از مسابقات داریم و تمامی تصمیمات مبتنی بر نیاز سنجی مخاطبان بوده است.
معاون مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف با اشاره به نقش اندک مخاطبان در مشارکت جدی مسابقات، اظهار کرد: به طور مثال در بحث مخاطبان آیین نامه مسابقات برای همه شفاف و شناخته شده نیست و تعریف نشده و در این راستا کار اساسی صورت نگرفته است.
وی تصریح کرد: از دو سال پیش طرح ساماندهی داوران کلید خورد و الان همه کسانی که داوری می کنند و علاقه مند به داوری هستند می توانند به سابت رسمی مسابقات مراجعه و در فاز اول که شناسایی و سطح بندی است ثبت نام کنند.

مرتبط با این خبر

  • بررسی موانع و محدودیت های پیش روی پژوهشگران قرآنی در "افق"

  • بررسی فعالیتهای نهاد رهبری در دانشگاهها در برنامه "افق"

  • ناعادلانه بودن حملات به بودجه فرهنگی و دینی/ معرفی نماینده طراز «مدرس»

  • رادیو قرآن میزبان رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و اعضای فراکسیون قرآن و عترت

  • بررسی نحوه برگزاری رویداد استارت آپی قرآنی در جهاد دانشگاهی

  • تکریم از 20 بانوی قرآنی در پانزدهمین همایش بانوان قرآن‌پژوه

  • بررسی روند برگزاری پانزدهمین دوره همایش بین المللی بانوان قرآن پژوه در "افق"

  • تبیین ابهامات نهضت ملی حفظ جزء 30 قرآن در مدارس/ کار آموزشی مضاعفی را نمی‌خواهیم

  • بررسی طرح ملی حفظ در برنامه افق رادیو قرآن

  • بررسی مشکلات اقتصادی از منظر قرآن در برنامه "افق"