رهبر انقلاب دُز اول واكسن كوو ایران بركت را دریافت كردند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای صبح امروز (جمعه) دُز اول واكسن كوو ایران بركت را دریافت كردند. این واكسن كه محصول تلاش محققان و دانشمندان جوان ایرانی است به تازگی مجوز مصرف را با اتكا به دانش بومی دریافت كرد و ایران به یكی از 6 كشور تولیدكننده واكسن

1400/04/04
|
21:37

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن، رهبر انقلاب اسلامی پس از تزریق واكسن، با تشكر از همه دست‌اندركارانی كه با دانش، تجربه و كوشش علمی و عملی خود كشور را از این افتخار ملی برخوردار كردند، گفتند: از وزیر محترم و همه مجموعه بهداشتی و درمانی كشور، از آقای مخبر و همكارانشان كه در این قضیه نیز همچون مسائل دیگر با دلسوزی، علاقه‌مندی، ابتكار و توانایی ظاهر شدند، و از آقایان دكتر مرندی و دكتر سجادی به دلیل مراقبت‌های همیشگی از وضع سلامتی بنده، صمیمانه تشكر می‌كنم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به اصرارهایی كه از چند ماه قبل برای تزریق واكسن به ایشان وجود داشت، خاطرنشان كردند: من اولاً مایل نبودم از واكسن غیر ایرانی استفاده كنم بنابراین گفتم منتظر واكسن ایرانی می‌مانم چرا كه باید این افتخار ملی را پاس بداریم و تا وقتی امكان پیشگیری و علاج در داخل وجود دارد، چرا از آن استفاده نكنیم؟

ایشان افزودند: البته وقتی نیاز باشد، استفاده از واكسن خارجی در كنار واكسن ایرانی نیز ایرادی ندارد اما باید به واكسن ایرانی احترام بگذاریم و از همه دانشمندان جوان، پر تلاش و فعال در تولید این واكسن و سایر مراكزی كه در كشور مشغول تولید واكسن هستند، تشكر كنیم.

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: علاوه بر اصرار به استفاده از واكسن ایرانی، تأكید داشتم كه دریافت واكسن در نوبت طبیعی خود انجام شود كه امروز بحمدالله افراد بالای 80 سال و هم‌سن بنده، اغلب واكسن را دریافت كرده‌اند.

ایشان همچنین بر ضرورت ثبت اسناد علمی و انتشار مقالات مربوط به واكسن تأكید كردند و افزودند: در كنار تولید قوی، سریع و بهنگام واكسن، اسناد و مقالات علمی آن را نیز برای آگاهی دنیا از كار بزرگ خود آماده و منتشر كنید.

در ادامه آقای دكتر نمكی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشكی، با تشكر از حمایت‌های رهبر انقلاب، به مدیریت خوب پیك چهارم كرونا در كشور در مقایسه با كشورهای دیگر و ثبت مدل درمان ایرانی اشاره كرد و گفت: در خصوص واكسن، از ابتدا برای خرید و همچنین انتقال دانش فنی اقدامات خوبی انجام شد و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام نیز علاوه بر واكسن در تأمین ماسك و دستگاه اكسیژن‌ساز همكاری بسیار مناسبی انجام داد.

دكتر نمكی با اشاره به رسوا شدن آمریكایی‌ها در ادعای نبود محدودیت در انتقال تجهیزات و دارو به ایران گفت: پس از آنكه ما مجوز واكسن صادر كردیم، رئیس‌جمهور آمریكا اعلام كرد امكان انتقال واكسن به ایران وجود دارد كه نشان داد حرف‌های قبلی آنها دروغ بوده است.

وزیر بهداشت گفت: تا پایان مرداد گروههای آسیب‌پذیر، بیماران صعب‌العلاج و افراد بالای 60 سال واكسن دریافت خواهند كرد و پس از آن دانش‌آموزان و عوامل مدارس در نوبت تزریق قرار می‌گیرند.

دكتر نمكی همچنین از فعالیت یك گروه ویژه برای ثبت مستندات علمی واكسن‌های مختلفی كه در كشور در حال تولید هستند و ارائه این مستندات به سازمانهای جهانی خبر داد.

دكتر نمكی درباره رعایت‌های لازم پس از تزریق واكسن نیز گفت: همچنان باید از ماسك استفاده شود، چرا كه واكسن احتمال بیماری سخت را پایین می‌آورد اما همچنان احتمال ابتلا وجود دارد.

همچنین آقای مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) نیز تزریق واكسن به رهبر انقلاب اسلامی را اتفاقی منحصر بفرد و ترجمه عملی اعتماد بنفس داخلی و اتكاء به جوانان و تلاش‌های بیش از 200 جوان متخصص با میانگین سنّی زیر 30 سال دانست.

آقای مخبر با اشاره به تلاشهای محققان شركت‌های دانش‌بنیان در تولید انبوه ونتیلاتور و داروهایی مانند رمدیسیور، گفت: تا پایان شهریور بخش عمده‌ای از نیاز كشور به واكسن تأمین خواهد شد.

دسترسی سریع