از ساعت به مدت

رادیو قرآن

اخبار راديو قرآن

«در مسیر تلاوت» با هدف بررسی سیر تکاملی هنر تلاوت

برنامه «در مسیر تلاوت» رادیو قرآن با هدف تبیین سیر تکاملی هنر تلاوت قرآن در اعصار مختلف تهیه و تولید شده است.

1400/01/16
|
17:29

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن، در مسیر تلاوت، عنوان برنامه کوتاه شبکه رادیویی قرآن است که طی آن به سیر تکاملی هنر تلاوت قرآن و آشناسازی مخاطبان با مقاطعی جذاب از زندگی و شرح حال قاریان مشهور جهان اسلام پرداخته می‌شود.
طی این برنامه روز، 15 فروردین‌ماه به چگونگی ابداع سبک تلاوت شیخ محمد محمود طبلاوی پرداخته شد. وی که از آخرین قاریان نسل چهارم عصر طلایی تلاوت بود، سبک تلاوت خود را صرفا با استفاده از قاریان پیش از خود اتخاذ کرده است.
همچنین طی برنامه، تأکید شد «با توجه به کثرت روش‌های ابداع شده از سوی قاریان هر دوره می‌توان گفت، مسیر و بستر هنر تلاوت قرآن را قاریان مصری فراهم کرده‌اند. صاحب‌نظران هنر تلاوت قرآن در مصر معتقدند که پس از حرفه‌ای شدن تلاوت در این کشور، نسل‌های مختلفی از قاریان قرآن در طول تاریخ ظاهر شده‌اند. آنها براساس عوامل متعدد، دوره‌های ظهور قاریان را به چند دسته تقسیم می‌کنند برخی از این عوامل عبارتند از تقدم تاریخی قاریان، ضبط یا ضبط نشدن صدای قاریان، فراوانی و کمی تلاوت آنها، شهرت قاریان، تأثیرگذاری روش و شیوه هر یک از قاریان در حوزه تلاوت در زمان خود و پس از آن و ...
پخش قطعاتی از فرازهایی ناب از قاریان و بیان نکاتی جذاب از روش‌های سبک تلاوت قاریان از جمله بخش‌های این برنامه است.
یادآور می‌شود، میان برنامه «در مسیر تلاوت» به تهیه‌کنندگی اسماعیل شامانیان و نویسندگی سیدامین میرزایی و حسین شریفیان به مدت 7 تا 10 دقیقه از شبکه رادیویی قرآن (موج اف ام ردیف 100 مگاهرتز) پخش می‌شود.

دسترسی سریع
اخبار رادیو قرآن