خبرگزاری ایسنا تولید 2000 قطعه تلاوت با همراهی 545 قاری ممتاز سراسر کشور

شبکه‌ی رادیویی قرآن 2000 قطعه تلاوت با همراهی 545 قاری ممتاز سراسر کشور تولید کرده است.

1399/09/27
|
23:32

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه رادیویی قرآن، محمد امین مهدوی مدیر گروه تلاوت رادیو قرآن در خصوص تولید تلاوت تحقیق مجلسی و استودیویی از قاریان ممتاز کشور بیان داشت طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا پایان سال حداقل 2000 قطعه تلاوت قرآن کریم جدید با همراهی 545 قاری ممتاز از سراسر کشور تولید خواهد شد.

وی ادامه داد: تولید و پخش تلاوت از قاریان ممتاز کشور، یکی از اصلی ترین مأموریت های گروه تلاوت رادیو قرآن بوده و هست که این مهم اخیرا به دلایل متعدد کمرنگ شده بود. از طرفی مجموع تلاوت‌های ثبت شده در بانک جامع تلاوت رادیو قرآن که مرجع پخش تلاوت در رادیو قرآن و رادیو تلاوت است 3500 قطعه تلاوت تحقیق ایرانی است که توزیع آن نیز در میان قاریان متناسب و فراگیر نبوده و کمترین سهم به قاریان ممتاز شهرستانی اختصاص دارد.

از آنجا که این قاریان دارای دوره طلایی تلاوت بوده و مسئولیت رسانه ملی برای حفظ این میراث انکار ناپذیر است لذا این گروه طی یکسال اخیر که دوره جدید فعالیت خود را تجربه می‌کند تولید بیش از 2000 قطعه تلاوت تحقیق قرآن کریم با همراهی 545 قاری ممتاز از سراسر کشور را با هدف آشنایی هر چه بیشتر مخاطبان با آثار تلاوتی قاریان نسل جدید، حفظ این قابلیت ها و آثار هنری، غنی‌سازی بانک جامع تلاوت قرآن کریم رادیو قرآن، پاسخگویی به انتظارات قاریان و جامعه قرآنی کشور را در دستور کار خود قرار داد.

برای تحقق این هدف پس از جلسات هم اندیشی با خبرگان و نهادهای ذیربط، از جمله شورای عالی قرآن، مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه، اساتید و پیشکسوتان این هنر مقدس، گزینش نهایی قاریان را انجام و قطعات تلاوتی کارشناسی شده بین این عزیزان توزیع شده است. تقطیع آیات نیز با کارشناسی حجت‌الاسلام والمسلمین شهیدی پور از اساتید و پژوهشگران ممتاز کشور صورت گرفته که کل قرآن به 970 قطعه تقسیم و هر قطعه دارای مفهومی مستقل یا جامع است.

از دیگر ویژگی‌های این طرح مدت زمان تلاوت آن است که کمتر از 10 دقیقه است که با توجه به کوتاهی مدت تلاوت قابلیت پخش متعدد آن از شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی وجود خواهد داشت.

مهدوی با اشاره به همکاری و مشارکت معاونت سیمای استان‌ها در این طرح بیان داشت مقرر شده استودیوها و امکانات سازمان همراه با ظرفیت نیروی انسانی فنی، تهیه کنندگان و کارشناسان استانی در مراکز استان‌ها به یاری این پروژه آمده و طبق هماهنگی که با قاریان هر استان صورت خواهد گرفت در بازه زمانی یک ماهه این عزیزان هر زمانی که آمادگی تلاوت داشته در مراکز صدا و سیما حضور یافته و قطعات اعلامی خود را تلاوت نمایند. همچنین قاریان گرامی می‌توانند جدای از قطعات تعیین شده، دو قطعه دیگر نیز به انتخاب و سلیقه خود تلاوت کنند تا پس از کارشناسی و بازشنوایی نهایی این آثار از ابتدای سال 1400 در جدول پخش رادیو قرآن، رادیو تلاوت، و شبکه‌های استانی قرار خواهد گرفت.

مهدوی در خصوص شاخص‌های گزینش قاریان برای این طرح گفت: احراز ممتاز بودن قاری از سه طریق حضور در مسابقات اوقاف به عنوان برگزیده استانی، شرکت در ارزیابی‌ها و سطح بندی‌های تلاوتی شورای عالی قرآن یا تأییدیه اساتید مبرز قرآن کریم صورت پذیرفته، ضمن اینکه نداشتن تلاوت در آرشیو تلاوت‌های رادیو قرآن و یا داشتن کمتر از 20 اثر تلاوتی در بانک جامع تلاوت شبکه به عنوان دیگر شاخص گزینش و در نهایت آمادگی فعلی قاری برای تلاوت سه شاخص اصلی گزینش این عزیزان بوده است.

دسترسی سریع