خبرگزاری مهر به همت شبکه رادیویی قرآن، ایجاد زیرساخت بانک‌های متون و سوالات قرآنی

شبکه رادیویی قرآن در ادامه اقدامات زیربنایی خود، زیرساخت مناسبی برای بانک‌های متون و سوالات قرآنی ایجاد کرد.

1399/09/12
|
10:02

به گزارش خبرگزاری مهر، بانک‌های متون و سوالات قرآنی با اهداف زیر در رادیو قرآن ایجاد می‌شود:

افزایش قدرت و توان برنامه سازی در رادیو با بهره گیری آسان و سریع از میان متن‌های متناسب قرآنی

امکان تهیه مسابقات قرآنی زنده و تولیدی با بهره گیری از سوالات متنوع قرآنی موجود در بانک

جلوگیری از تولیدات و سفارشات تکراری در حوزه متون و سوالات قرآنی و کاهش هزینه‌ای تولید و زمینه سازی برای تهیه و تولید متون جدید و به روز متناسب با ذائقه مخاطب از اهداف بانک متون و سوالات قرآنی شبکه ی رادیویی قرآن است.

بدین منظور از طریق سامانه 114 به نشانی Quran114.ir بانک متون قرآنی و سوالات قرآنی در نظر گرفته شده است؛ تا امکان بارگذاری همه متون و سوالات قرآنی در این فضای طراحی شده فراهم شود.

فرایند ثبت متون و سوالات قرآنی هم به این صورت است که ابتدا سوال یا متن اولیه با ذکر نوع و مناسبت سوال یا متن و درج اطلاعات ضروری و کلیدواژه‌ها در سیستم وارد می‌شود، سپس از سوی ویراستار و یا کارشناس ارزیاب و ناظر، متون و سوالات بررسی و در صورت تأیید برای بهره برداری برنامه سازان علاقه مند در سامانه ثبت می‌شود و یا در صورت نیاز اصلاحات لازم روی آن انجام و سپس فرایند ثبت طی می‌شود.

این سامانه به گونه‌ای طراحی شده که امکان جستجوی منابع از زوایای متعدد برای کاربران فراهم شده و بر پهنای اینترنت کشور قرار گرفته و از خارج سازمان هم قابل دسترسی برای کاربران تعریف شده است.

پیش بینی می‌شود در آینده نزدیک هزاران صفحه مطلب قرآنی ویژه رسانه نیز همراه هزاران سوال قرآنی برای بهره برداری برنامه سازان و سایر پژوهشگران در این بانک ثبت شود.

دسترسی سریع