امروز مهمترین شاخص اثبات ایران‌دوستی هر فرد، «پرهیز از یأس‌آفرینی و امیدسوزی» و «ترویج روحیه كار و تلاش و امید» است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای صبح امروز (شنبه) در دیدار صدها نفر از مردم اصفهان فرمودند: استكبار در صف‌آرایی مبنایی در مقابل ملت ایران با تشدید ایران ستیزی، همه امكاناتش را برای القای ناامیدی و بن بست به اذهان مردم بخصوص جوانان بكار گرفته است.

1401/08/28
|
15:32

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای صبح امروز (شنبه) در دیدار صدها نفر از مردم اصفهان با تأكید بر تلاش روزافزون مسئولان برای حل مشكلات اقتصادی گفتند: صحنه گردانان اصلی اغتشاشات اخیر كه نتوانستند مردم را به صحنه بیاورند درصددند با ادامه شرارت‌ها، مسئولان را خسته كنند اما اغتشاشات جمع خواهد شد و ملت با تنفر روزافزون از آنها با نیروی بیشتر و روحیه تازه‌تر، به كار و تلاش و پیشرفت ادامه خواهد داد.

رهبر انقلاب اسلامی در سخنان خود به تحلیل چالش اصلی دنیای استكبار با ایران اسلامی پرداختند و گفتند: مشكل اصلی استكبار با جمهوری اسلامی این است كه اگر این نظام پیشرفت و در دنیا جلوه كند، منطق لیبرال دموكراسی دنیای غرب باطل خواهد شد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به سلطه دنیای غرب بر كشورهای مختلف با منطق لیبرال دموكراسی افزودند: در سه قرن اخیر به بهانه نبود آزادی و یا نبود مردم سالاری، منابع كشورها را غارت كردند و اروپای فقیر به قیمت به گِل نشستن بسیاری از كشورهای ثروتمند، ثروتمند شد.

ایشان با اشاره به شگرد غربی‌ها كه به اسم آزادی و دموكراسی، علیه آزادی و مردم سالاری در كشورها اقدام می‌كنند، افزودند: كشور افغانستان یك نمونه نزدیك و بارز است كه امریكاییها به بهانه مردمی نبودن حكومت، به آنجا حمله نظامی كردند اما بعد از 20 سال جنایت و غارت، همان حكومتی كه علیه آن اقدام كرده بودند، سركارآمد و آنان با فضاحت خارج شدند.

رهبر انقلاب گفتند: اكنون یك نظام، برمبنای دین و مردم سالاری واقعی در ایران، به مردم خودش هویت داده و آنها را زنده و در واقع منطق لیبرال دموكراسی غربی را ابطال كرده است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای افزودند: عده‌ای در داخل بر مبنای تبلیغات غرب، می‌گویند در نظام اسلامی آزادی و مردم سالاری نیست در حالی‌كه بیان همین سخنان نشانه آزادی است و روی كار آمدن دولت‌هایی كه از نظر تفكر سیاسی شباهتی به یكدیگر ندارند نیز نشانه حق انتخاب مردم و مردمی بودن نظام اسلامی است.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به اینكه اگر جمهوری اسلامی در مقابل امریكا و استكبار كوتاه می آمد و زیربار قلدری و زورگویی آنها می رفت، فشارها كمتر می شد اما آنها بر كشور مسلط می شدند، افزودند: در این سالها هرگاه صدای قدرتمندیِ جمهوری اسلامی بلندتر بوده است، تلاش دشمن برای پنجه زدن به نظام اسلامی بیشتر شده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأكید كردند: چالش اساسی و امروز كشور ما، چالش «پیشرفت و توقف و ركود و ارتجاع» است، زیرا ما در حال پیشرفت هستیم ولی قدرتهای استكباری از پیشرفت ایران اسلامی مضطرب و ناراحت می شوند و حرص می خورند.

ایشان افزودند: به دلیل همین ناراحتی و عصبانیت، امریكاییها و اروپایی ها با همه امكانات وارد میدان می شوند اما هیچ غلطی نمی توانند بكنند، همانطور كه قبل از این هم نتوانستند و در آینده هم نخواهند توانست.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به اینكه در كارزار اساسی ایران و استكبار، امریكا در خط مقدم قرار دارد و اروپا پشت سر امریكا ایستاده است، گفتند: در طول سالهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی همه رؤسای جمهور امریكا اعم از كارتر، كلینتون و اوبامای دموكرات، و ریگان، بوش و آن سبك مغز قبلیِ جمهوری خواه تا رئیس جمهور فعلی بی هوش و حواس كه می خواهد مردم ایران را نجات دهد، همه در مقابل جمهوری اسلامی ایران ایستادند و از هركسی هم كه توانستند از جمله رژیم صهیونیستی به عنوان سگ هار و زنجیری خود و برخی كشورهای منطقه كمك گرفتند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: با وجود همه این تلاش‌ها، دشمنان ملت در مجموع ناكام ماندند، البته مشكلاتی همچون تحریم، ترور دانشمندان هسته‌ای، ‌بكارگیری انواع شگردهای سیاسی و امنیتی و دادن رشوه به عده ای در داخل برای حرف زدن علیه جمهوری اسلامی، بوجود آوردند ولی نتوانستند حركت ملت ایران را متوقف كنند.

ایشان تأكید كردند: در شرایط فعلی كه با چنین كارزار و چالشی مواجه هستیم، ‌وظیفه آحاد مردم و مسئولان و همچنین روشنفكران، نخبگان، جوانان و جوامع علمی دانشگاهی و حوزوی،‌ ‌تلاش برای پیشرفت در همه عرصه های علمی، هنری، اقتصادی، سیاسی، اخلاقی و معنوی است.

رهبر انقلاب پیشرفتها را زمینه ساز استحكام و اقتدار نظام خواندند و افزودند: هدف دشمن متزلزل كردن اركان اقتدار نظام است، ‌بنابراین همه باید موضوع پیشرفت را با جدیت دنبال كنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه با طرح این سؤال كه «چگونه پیشرفت كنیم؟» گفتند: پیشرفت نیازمند ابزارهای متعددی است اما مهمترین ابزار پیشرفت، امید است بنابراین دشمن با همه توان خود بر روی القای ناامیدی و بن بست متمركز شده است.

ایشان با اشاره به امكانات گسترده رسانه ای دشمن همچون شبكه های ماهواره ای، فضای مجازی و تلویزیون های مزدور برای از بین بردن امید افزودند: با وجود همه این تلاش ها، خوشبختانه امید و حركت برای پیشرفت در كشور زنده است.
رهبر انقلاب اسلامی گفتند: دشمن تلاش دارد تا علاوه بر مردم و جوانان، حتی مسئولان نیز امید خود را از دست بدهند و متأسفانه دشمن یك امتداد داخلی هم دارد كه آنها هم تلاش دارند با استفاده از روزنامه ها و فضای مجازی، القای یأس و ناامیدی بكنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: مشكل اقتصادی داریم كه ان‌شاءالله حل خواهد شد اما در بخش های دیگر در حال پیشرفت هستیم البته همه تمركز بر این است كه نسل جوان از این پیشرفت ها آگاه نشود، به همین علت دشمن و امتداد داخلی آن، این پیشرفت ها را كتمان و یا كوچك نمایی می كنند.

ایشان به چند نمونه از پیشرفت ها و حركت های رو به جلو در هفته های اخیر اشاره كردند و گفتند: دستیابی دانشمندان ایرانی به روش جدید برای درمان سرطان خون، بومی سازی یكی از تجهیزات استخراج نفت و گاز، ‌افتتاح خط آهن در بخشی از سیستان و بلوچستان كه بخش مهمی از خط آهن شمال به جنوب است، افتتاح چندین كارخانه، راه اندازی اولین پالایشگاه فراسرزمینی، بهره برداری از 6 نیروگاه برق، رونمایی یكی از بزرگ ترین تلسكوپ های جهان، پرتاب موشك ماهواره بر و رونمایی از یك موشك جدید، همه نمونه هایی از حركت رو به جلو كشور، آن هم در زمانی است كه دشمن تلاش دارد با برخی اغتشاشات مانع این حركت شود.

رهبر انقلاب با تأكید بر اینكه جوان ایرانی در همین روزهای شرارتِ دشمن، زنده و با انگیزه است، افزودند: یكی از شاخص‌های اساسی ایران‌دوستی، امیدآفرینی است، بنابراین كسانی كه القای ناامیدی و بن‌بست می‌كنند، ایران‌ستیز هستند و نمی توانند ادعای ایران‌دوستی داشته باشند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأكید كردند: نگذارید كسانی كه دشمن ایران هستند، در قالب دفاع از منافع ملی، ‌القای یأس كنند. نویسندگان، شاعران، دانشمندان، روحانیون و همه افراد تأثیرگذار امیدآفرینی كنند و شاخص ها و نشانه های امید و پیشرفت در جامعه را سرِ دست بگیرند.

رهبر انقلاب در بخش دیگری از سخنانشان هدف اصلی صحنه‌گردانان اغتشاشات اخیر را به میدان آوردن ملت دانستند و گفتند: حالا كه نتوانستند مردم را به میدان بیاورند در حال شرارتند تا بلكه بتوانند مسئولان را خسته كنند البته اشتباه می‌كنند چرا كه این شرارتها موجب می‌شود مردم، خسته، و از آنها بیزارتر و متنفرتر شوند.

ایشان در این زمینه افزودند: این حوادث و جنایت‌ها و تخریب‌ها مشكلاتی برای مردم و كسبه درست می‌كند اما افراد در صحنه و پشت صحنه این شرارتها، بسیار حقیرتر از آن هستند كه بتوانند به نظام آسیب بزنند.

رهبر انقلاب اسلامی تأكید كردند: بساط شرارت بدون شك جمع خواهد شد و ملت ایران با نیروی بیشتر و روحیه تازه‌تر حركت در میدان پیشرفت كشور را ادامه خواهد داد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، توانایی فرصت‌سازی از تهدیدها را جزو طبیعت یك ملت با ایمان دانستند و با اشاره به نمونه‌های تاریخی همچون جنگ احزاب و همچنین دفاع مقدس، خاطرنشان كردند: در جنگ احزاب كه همه طوایف مشركان به میدان آمدند، نه تنها دلهای مؤمنان نلرزید بلكه با یادآوری وعده خداوند، بر ایمانشان افزوده شد و از این تهدید، فرصت ساختند همچنانكه ملت ما نیز در دفاع مقدس و در مقابل جنگ احزاب و پشتیبانی همه‌جانبه دنیا از متجاوز، تهدید را به فرصت تبدیل كرد و به همه دنیا نشان داد شكست نمی‌خورد.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: سابقه فرصت‌سازی مردم ایران در دفاع مقدس موجب شد تا همین امروز هم هر گاه دشمنان به فكر استفاده از برگ نظامی می‌افتند متوجه باشند كه ملت ایران شكست‌ناپذیر است، همچنان‌كه بارها به آمریكایی‌ها و مخالفان خود گفته «آمدن‌تان با خودتان است اما رفتن‌تان نه» و در صورت تجاوز، گرفتار و نابود خواهید شد.
ایشان حماسه 25 آبان 1361 و اعزام پر شور و انگیزه‌تر جوانان دلاور اصفهانی به جبهه‌ها را نمونه دیگری از فرصت‌سازی از تهدیدها برشمردند و گفتند: در اغتشاشات اخیر نیز ملت از این به‌اصطلاح تهدید، فرصت ساخت و حقیقت و جهت‌گیری خود را در راهپیمایی عظیم 13 آبان كه با همه سالهای قبل متفاوت بود با شعار علیه آمریكا نشان داد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نمونه دیگری از تجلّی فرصت‌سازی ملت را تشییع شهدای اغتشاشات اخیر اعم از شهدای مردمی، امنیت و شهدای بسیجی و انتظامی دانستند و گفتند: جوان ناشناخته‌ای همچون روح‌الله عجمیان به شهادت می‌رسد اما جمعیت عظیم مردم در نقطه مقابل خواست دشمن به صحنه می‌آیند و می‌گویند شما جوان ما را به شهادت رساندید ولی ما همگی پشت آن جوان هستیم.

ایشان فرصت دیگر ساخته شده از دل اغتشاشات را، عیان شدن چهره صحنه‌گردانانِ مدعیِ طرفداری ملت ایران برشمردند و افزودند: عداوت با همه خواسته‌ها و مقدسات ملت ایران یعنی دشمنی با اسلام، قرآن‌سوزی، مسجدسوزی، دشمنی با ایران و سوزاندن پرچم و بی‌احترامی به سرود ملی، چهره صحنه‌گردانان واقعی را روشن كرد.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: ادعا می‌كنند طرفدار ملت ایران هستند در حالی‌كه ملت ایران، «ملت مسلمان» و «ملت قرآن و امام حسین» است؛ آیا كسانی كه به امام حسین و به اربعین و راهپیمایی میلیونی آن اهانت و بی‌حیایی می‌كنند، طرفدار ملت ایران هستند؟

ایشان در تبیین چگونگی برخورد با عناصر مرتبط با اغتشاشات بر ضرورت تفكیك صحنه‌گردانان، فریب‌خوردگان، عاملان جنایت و افراد پول گرفته تأكید كردند و گفتند: این افراد یكجور نیستند. كسی را كه بی‌توجه به خواست حقیقی دشمن، با او همراهی كرده یعنی فریب خورده اما جنایتی نكرده است چه دانشجو باشد چه غیر دانشجو، باید متنبّه و موعظه و هدایت و بیدار كرد و با پرسش از او كه آیا این حركت موجب پیشرفت كشور است یا ضدّ آن، او را به فكر كردن وادار و هوشیار كرد تا با دشمن هم‌صدایی نكند و به تعبیر امام بزرگوار همه هر چه فریاد دارند بر سر آمریكا بزنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حكم عاملان جنایات اخیر را متفاوت خواندند و تأكید كردند: عاملان جنایت، قتل، تخریب یا تهدید به آتش زدن دكان و ماشین كاسبان و مردم، و آن كسی كه با تبلیغات آنها را وادار به این كارها كرده، هر یك باید به اندازه گناهشان مجازات شوند.

ایشان در این زمینه افزودند: البته مجازات باید به‌وسیله قوه قضائیه‌ ای كه با قدرت و سلامت و پر انگیزه است انجام شود و هیچ‌كس حق ندارد خودسرانه و به خیال خود دست به مجازات بزند.

ایشان با اشاره به تعبیر امیرالمؤمنین از پیامبر اكرم به طبیبی كه هم داغ دارد و هم مرهم، استفاده بجا از مجازات و نصیحت را مورد تأكید قرار دادند و افزودند: تا این ساعت بحمدالله دشمن شكست خورده است اما دشمن هر روز كید و مكری دارد و با شكست امروز، ممكن است سراغ اقشار مختلف همچون كارگران و زنان برود اگرچه شأن بانوان و كارگران با شرف ما بسیار بالاتر از آن است كه تسلیم بدخواهان شوند و فریب آنان را بخورند.

رهبر انقلاب با اشاره به بكارگیری ترفند «لشكرسازی كاذب» و «انبوه‌سازی دروغ» در رسانه‌های ضد ایران با هدف تأثیرگذاری بر افراد غافل و بی‌خبر، گفتند: آنچه واقعیت دارد، حضور انبوه مردم در میدانهای مختلف دفاع از انقلاب، و تودهنی آنها به بدخواهان است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنانشان، مشكلات اقتصادی را یك واقعیت خواندند و افزودند: نامگذاری سالهای متعدد با شعارهای اقتصادی و تأكید به مسئولان برای علاج این مشكلات، با توجه به اهمیت موضوع اقتصاد صورت گرفت اما دهه نود از لحاظ اقتصادی دهه خوبی نبود و اگر به آن توصیه ها عمل می كردند و اقدامات لازم را انجام می دادند، وضع امروز كشور و مردم متفاوت می شد البته تحریم ها هم در مشكلات مؤثر بود.

رهبر انقلاب با اشاره به تلاش جدی و در برخی موارد مؤثر مسئولان برای حل مشكلات اقتصادی گفتند: تلاش بیشتر دستگاه ها و همكاری و همدلی و هم افزایی مردم و مسئولان، زمینه ساز حل مشكلات موجود خواهد بود و ان‌شاءالله در این زمینه نیز مشت محكمی بر دهان دشمن زده خواهد شد.

رهبر انقلاب در آغاز سخنانشان مردم اصفهان را حقیقتاً شایسته تمجید دانستند و افزودند: اصفهان شهری با هویت كامل ایرانی و اسلامی و شهر زنده‌ی علم و ایمان و هنر و جهاد است.

ایشان، استان اصفهان را عالم‌پرور خواندند و با تجلیل از علمای پرشمار این منطقه گفتند: اصفهان شهر ایمان و محبت به اهل‌بیت و شهر میراث‌های ارزشمند و كم‌نظیر هنرهای مطلوب ایرانی است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تشریح جلوه‌هایی از عمق هویت انقلابی مردم اصفهان گفتند: اصفهان اولین شهری بود كه در حكومت ستم‌شاهی در آن، حكومت نظامی برقرار شد.

ایشان با اشاره به حماسه آفرینی های لشكر امام حسین (ع) و لشكر نجف به عنوان دو لشكر رزم آور استان اصفهان افزودند: تقدیم حدود 24 هزار شهید، دهها هزار جانباز، هزاران آزاده و وجود خانواده های سرافرازی كه از 2 تا 7 شهید تقدیم اسلام و انقلاب و ایران كرده اند، اسناد افتخار و نشانه های هویت انقلابی و جهادی استان است كه پاسداری از این آثار پرعظمت، وظیفه هر انسان با وجدان است.

رهبر انقلاب با اشاره به تشییع حدود 360 شهید در 25 آبان 1361 در اصفهان گفتند: این همه جوان خونین پیكر می توانست یك شهر را از درد و غم فلج كند اما اصفهانی ها با روحیه و انگیزه مضاعفِ ایمانی، همان روز جوانان بیشتری را به جبهه ها فرستادند و كاروان عظیم كمك های خود را راهی مناطق جنگی كردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مقابله با فتنه ها را از دیگر خصوصیات برجسته مردم اصفهان برشمردند و گفتند: در این چهار دهه هر وقت لازم شده مردم اصفهان در دفاع از اسلام و انقلاب سینه سپر كرده و وارد میدان شده اند.

ایشان با اشاره به گله های مردم اصفهان در عین برخورداری از ویژگی های انقلابی و ایمانی گفتند: مسئله آب اصفهان مهم است و مسئولان دولتی كه برنامه های خوبی برای حل این مشكلات دارند باید در كار و تلاش بیشتر، شب و روز نشناسند.

رهبر انقلاب، فداكاری و جهاد مردم دیگر شهرهای كشور را در كنار مجاهدت‌های مردم اصفهان باعث پیروزی كامل و درخشان ایران در دفاع مقدس خواندند و افزودند: جوانان، واقعیات آن آزمایش كم نظیر را نمی دانند كه چگونه ملت ایران بدون هیچگونه حمایت در مقابل همه دنیا و كمك های همه جانبه ناتو، ورشو، امریكا و شوروی سابق و اروپا به صدام، ایستاد و پیروز شد.

در ابتدای این دیدار، نماینده ولی‌فقیه و امام‌جمعه اصفهان، مردم اصفهان را پیشتاز میدانهای فداكاری برای انقلاب و خدمات اجتماعی خواند و گفت: جمهوری اسلامی نیز متقابلاً خدمات وسیعی در بخش‌های زیرساختی همچون راه‌سازی و اتصال شهرها و روستاهای استان به شبكه‌های آب، برق و گاز انجام داده است البته مشكل آب اصفهان بخصوص در بخش كشاورزی هنوز برطرف نشده است كه امیدواریم با اهتمام دولت جدید این مشكل نیز حل شود.

https://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gifhttps://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif آنچه در ادامه در اختیار مخاطبان قرار میگیرد، «بسته‌های خبری» است كه صرفاً جهت بازنشر سریع بیانات رهبر انقلاب اسلامی در رسانه KHAMENEI.IR و حساب‌های رسمی آن در شبكه‌های اجتماعی منتشر شده و «متن كامل بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای» طبق روال مرسوم، تا ساعاتی دیگر در این پایگاه در بخش «بیانات» منتشر خواهد شد.

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif بخش‌هایی از بیانات رهبر انقلاب در این دیدار:

* مناقب اصفهان یكی دو تا نیست. اصفهان شهر علم است، شهر هنر است، شهر جهاد است، شهر زنده است. در باب علم، در اصفهان شاید در این چهارصد سال اخیر تعداد علمای بزرگ اصفهان كه اهمّیّتشان و ارزششان و شهرتشان مربوط به خصوص اصفهان نیست، بعضی‌ها همه‌ی دنیای اسلام را، بعضی همه‌ی ایران را فرا گرفته، اگر بخواهیم اسم بیاوریم، در فقه و در فلسفه و در حدیث و در تفسیر و امثال اینها یك كتاب قطور خواهد شد فقط اسمشان را اگر بنویسیم. بزرگان علمای ما حتی تا زمان نزدیك به ما مثل مرحوم آقای نائینی، مرحوم آسید ابوالحسن اصفهانی، مرحوم آشیخ محمد حسین اصفهانی، اینها همه بزرگان علم دورانهای مختلف، قبل از اینها، قبل از اینها، قبل از اینها تا حدود چهارصد سال اصفهانی‌اند. شهر علم است دیگر. یعنی تربیت كننده است، نه فقط در فقه، در فلسفه هم همین جور است، بعضی هم اصفهانی نیستند، لكن در اصفهان رشد كردند، در اصفهان بروز كردند، اصفهان اینها را رو آورد. این خصوصیت اصفهان است. شهر ایمان و محبت به اهل بیت است.

* مسئله‌ی آب اصفهان مسئله‌ی مهمّی است. بنده هم دنبال این قضیّه بوده‌ام. دوستان متعدّدی نامه نوشتند، ما هم ارجاع كردیم،‌ دنبال‌گیری كردیم. اخیراً هم من دنبال‌گیری كردم. الحمدلله مشغولند، یعنی كارهای خوبی دارد انجام میگیرد؛ پنج شش اقدام. حالا مثلاً ممكن است گفته بشود كه بعضی از اینها بلندمدّت است، خب باشد، بالاخره دارد كار انجام میگیرد، دارد پیش میرود و ان‌شاءالله حل خواهد شد. من حالا به مسئولین محترم دولتی كه واقعاً‌ تلاش هم میكنند، كار میكنند، سفارش میكنم در این زمینه هرچه ممكن است بیشتر تلاش كنند، هرچه ممكن است سریع‌تر كار كنند؛ یعنی واقعاً مردم اصفهان شایسته‌ی این هستند كه ما شب و روز نشناسیم.

* دفاع مقدس هشت ساله خیلی حادثه‌ی مهمی بود. خیلی از جوانهای ما نمیدانند چه اتفاقی افتاد. هشت سال همه‌ی قدرتهای دنیا یك طرف؛ ایران یك طرف. خب حالا مثلاً در بعضی از جاها یك حوادثی هست، به یك كشوری حملاتی میشود مثلاً، اوّلاً به آن وسعت نیست كه در ایران بود. ثانیاً بالاخره كسانی هستند به آنها كمك میكنند.

آن زمان ناتو همراه صدام بود، آمریكا به خصوص همراه صدام بود، شوروی سابق همراه صدام بود، بعضی از كشورهای اروپا كه خیلی وابستگی به شوروی نداشتند وابستگی به آمریكا هم نداشتند آنها هم همراه صدام بودند؛ مثل یوگسلاوی. یعنی همه‌ی دنیا یك طرف بود و جمهوری اسلامی یك طرف.

خب در این جنگ با همین حركت مردم و همین انگیزه‌های مردم آن هم با دست خالی ایران توانست پیروز بشود. ما در جنگ هشت ساله یك پیروزی كامل و درخشان پیدا كردیم.

* مشكل استكبار با جمهوری اسلامی ایران این است كه اگر جمهوری اسلامی پیشرفت بكند و رونق بگیرد و جلوه كند در دنیا منطق لیبرال دموكراسی دنیای غرب باطل خواهد شد.

غربی‌ها توانستند با منطق لیبرال دموكراسی بیش از دو قرن همه‌ی دنیا را غارت كنند. یك جا گفتند اینجا آزادی نیست، یك جا گفتند دموكراسی نیست وارد شدند. به بهانه‌ی ایجاد دموكراسی، اموال آن كشور خزائن آن كشور را، منابع آن كشور را غارت كردند. اروپای فقیر ثروتمند شد به قیمت به گل نشستن بسیاری از كشورهای ثروتمند مثل هند و چین. حالا ایران استعمار مستقیم به آن صورت نشد اما اینجا هم هر چه توانستند كردند.

یك نمونه‌اش جلوی چشم شما همین افغانستان است دیگر. آمریكایی‌ها آمدند بیست سال در افغانستان جنایت كردند، انواع و اقسام جنایتها را انجام دادند، بعد از بیست سال همان حكومتی كه علیه او وارد شده بودند آمد سر كار افغانستان. دادند به او، با این فضاحت خارج شدند.

حالا اگر یك حكومتی، یك نظامی در دنیا به وجود بیاید كه منطق لیبرال دمكراسی را رد كند و با یك منطق واقعی به مردم هویت بدهد، به مردم كشورش هویت بدهد، آنها را زنده كند، آنها را بیدار كند، آنها را قوی كند و در مقابل لیبرال دمكراسی بایستد، این منطق لیبرال دمكراسی را ابطال میكند؛ این جمهوری اسلامی است.

* مشكل غرب، استكبار، با جمهوری اسلامی این است كه جمهوری اسلامی دارد پیشرفت میكند، دارد رونق میگیرد، این پیشرفت را همه‌ی دنیا دارند می‌بینند و به آن اعتراف میكنند، این برای غرب غیر قابل تحمل است، این را حاضر نیست تحمّل كند.

اگر ما پیشرفت نمیكردیم، اگر ما حضور قدرتمند در منطقه از خودمان نشان نمیدادیم، اگر ما در مقابل آمریكا و استكبار صدایمان میلرزید، حاضر بودیم زورگویی آنها، قلدری آنها را قبول بكنیم، این فشارها كمتر میشد؛ البتّه می‌آمدند تسلّط پیدا میكردند، امّا دیگر تحریم و این فشارها و این چالشهای این‌جوری كم میشد.

هر وقت جمهوری اسلامی ــ در این سالها چون اوضاع مختلف بوده دیگر، میدانید خودتان ــ هر وقت صدای قدرتمندیِ جمهوری اسلامی بلندتر بوده، تلاش دشمن برای پنجه زدن به جمهوری اسلامی بیشتر بوده.

* آنهایی كه پشت صحنه اغتشاشات را دارند میچرخانند، میخواستند مردم را بیاورند در صحنه، حالا كه نتوانستند، میخواهند شرارت كنند بلكه بتوانند مسئولین كشور را و دستگاه را خسته كنند. اشتباه میكنند؛ این شرارتها موجب میشود مردم خسته بشوند، از آنها بیزارتر بشوند، از آنها متنفّرتر بشوند. حالا كه مردم از این اشرار متنفّرند. ادامه‌ی این كار موجب میشود تنفّر مردم بیشتر بشود.

حالا، مطلب اوّل اینكه حوادثی از این قبیل، بله، برای مردم مشكل درست میكند، در خیابانها دكّانت را باید ببندی، ماشینت را باید نگه داری، چه كنی، مشكلاتی درست میكند، جنایتهایی هم خب انجام میدهند، تخریب میكنند، چه میكنند، لكن اینهایی كه در صحنه هستند و آنهایی كه پشت صحنه هستند، بسیار حقیرتر از آن هستند كه بتوانند به نظام آسیب بزنند.

این بساط شرارت جمع خواهد شد بدون شك آن وقت ملت ایران با نیروی بیشتر، با روحیه‌ی تازه‌تر وارد میدان، در میدان به پیشرفت ادامه خواهد داد.

* حالا آنها این اغتشاشات را به اصطلاح یك تهدیدی دانستند علیه ملّت ایران. ملّت ایران از این اغتشاشات استفاده كرد و حقیقت خودش و جهت‌گیری خودش را نشان داد؛ كجا؟ در سیزده آبان. ‌امسال سیزده آبان با همه‌ی سالهای قبل فرق داشت. ملّت عظیم ایران در سیزده آبان آمدند علیه آمریكا شعار دادند؛ یك نمونه سیزده آبان.

یك نمونه این تشییع این شهدا. یك شهید عزیز به شهادت میرسد این روزها، همین شهدای عزیزی كه شهدای امنیّت، شهدای بسیجی، شهدای نیروی انتظامی، آحاد مردمی كه شهید میشوند. یك جوانی، شهید روح‌الله عجمیان مثلاً‌ فرض كنید، به شهادت میرسد، یك جوان ناشناخته‌ای است، ولی در شهادت او یك جمعیّت عظیمی به تشییع جنازه می‌آیند بیرون! عكس‌العمل مردم این است.

از آن تهدید فرصت درست میكنند، یعنی مردم خودشان را نشان میدهند، میگویند: ما اینیم. شما جوان ما را به شهادت میرسانید، ما همه پشت این جوانیم. درست نقطه‌ی مقابل آن چیزی كه دشمن میخواهد القاء كند.

* صحنه‌گردان‌های اغتشاشات خودشان را طرف‌دار ملّت ایران وانمود میكنند امّا با همه‌ی خواسته‌ها و عقاید و مقدّسات ملت ایران دشمنی كردند. با اسلام دشمنی كردند، مسجد سوزاندند، قرآن سوزاندند، با ایران دشمنی كردند، پرچم ایران را سوزاندند،‌ سرود ملّی ایران را بی‌احترامی كردند. اینها چهره‌هایشان روشن شد.

ادّعا میكنند طرف‌دار ملّت ایرانند. خب ملّتِ ایران ملّتِ مسلمان است، ملّتِ قرآن است، ملت امام حسین است. تو به امام حسین اهانت میكنی،‌ بددهنی میكنی،‌ بی‌حیایی میكنی، تو طرف‌دار ملّت ایرانی؟ به اربعین اهانت میكنی‌، به راهپیمایی میلیونی اربعین اهانت میكنی، تو طرف‌دار ملت ایرانی؟ خب، چهره‌ی صحنه‌گردانان واقعی این اغتشاش هم روشن شد.

* مطلب دیگر در مورد نوع برخورد با عناصر صحنه‌گردان است. یك بخش صحنه‌گردان‌ها هستند، یك بخش فریب‌خورده‌ها هستند، یك بخش پول‌گرفته‌ها هستند، بعضی‌ها جنایت كردند. اینها، همه، یك جور نیستند.

آن كسی كه فریب‌خورده است فقط و جنایتی نكرده آن را باید متنبّه كرد، باید موعظه كرد، باید هدایت كرد، باید از او پرسید: این حركت تو كمك به پیشرفت ایران است یا ضدّ پیشرفت ایران است؟ او را باید وادار كنید به فكر كردن. آن كسی كه بی‌توجّه به خواسته‌ی دشمن همراهی با او میكند باید بیدارش كرد.

آن كسی كه عامل جنایت است، یا قتل یا تخریب یا تهدید، تهدید؛ اینها بایستی مجازات بشوند. به اندازه‌ی گناه خودشان باید مجازات بشوند. عامل قتل یك‌جور، عامل تخریب یك‌جور، آن كسی كه اینها را با تبلیغات وادار به این كارها میكند یك‌جور، هركدام به اندازه‌ی خودشان باید مجازات بشوند.

البته مجازات به وسیله‌ی قوه‌ی قضائیه است، اینجا عرض بكنیم هیچ‌كس خودسرانه حق ندارد به خیال خودش كسی را مجازات كند. پس ما هم نصیحت داریم، هم مجازات داریم، مثل پیغمبر، روش رسول‌الله.

* دشمن قصدش این بود كه مردم را وارد میدان كند، مردم نشان دادند كه با دشمن همراه نیستند. البته دشمن لشكرسازی میكند در رسانه‌ها، لشكرسازی كاذب، انبوه‌سازی دروغ میبینید در رسانه‌های گوناگون دشمن، جوری وانمود میكند كه آدم غافل و بی‌خبر تصّور میكند كه واقعاً یك خبری است. واقع قضیه این نیست، آن چه كه انبوه است، آنچه كه عظیم است، حضور مردم در خدمت انقلاب و در میدانهای انقلاب است، بله، این خیلی عظیم است؛ اما آن طرف نه، خواستند مردم را وارد كنند، مردم زدند توی دهن‌شان.

البته دشمن هر روزی یك كِیدی دارد، یك مَكری دارد، اینجا شكست خورد معلوم نیست كه دست بردارد، میرود سراغ جاهای دیگر، میرود سراغ اقشار. هدف دشمن آن چیزی بود كه برایش حاصل نشد.

* مهمترین مشكل ما هم امروز علی العجاله مشكل اقتصادی است. میبینید بنده سالهاست شعار سال را یك نقطه‌ی اقتصادی قرار میدهم و از مسئولین درخواست میكنم كه بروند سراغ حل این مشكل و پیگیری این نقطه. دهه‌ی 90 از لحاظ اقتصادی دهه‌ی خوبی نبود برای ما. مشكلاتی برای ما به وجود آمد.

اگر چنانچه همان نصیحتها را، همان كارهایی را كه حالا بناست انجام بدهند ان‌شاءالله میدهند، آن روز انجام داده بودند، امروز وضع ما بهتر بود. بالاخره تحریم مؤثر است، برخی از تدبیرها مؤثر است، مدیریتها مؤثر است، همه‌ی اینها مؤثر است.

من میبینم حالا آنچه كه انسان مشاهده میكند، مسئولین در تلاشند واقعاً، جدّاً دارند تلاش میكنند، دارند كار میكنند، كارهایشان هم در موارد بسیاری مؤثر است. در همین وضع اقتصادی هم مؤثر است. اما خب مشكل اقتصادی هست.

امروز البته دنیا هم كشورهای مختلف دنیا هم مشكل اقتصادی را دارند. ما هم داریم. باید تلاش كنیم ان‌شاءالله این مشكل را برطرف كنیم.

دسترسی سریع