صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه از ساعت 14:30 تا 15:15 به مدت 45 دقیقه

قاری ممتاز بین المللی با اشاره به ضرورت حمایت از کرسی های تلاوت در کشور گفت: این مسابقات از 10 تا 12 مرداد ماه با حضور 25 تیم از سراسر کشور به میزبانی مسجد الغدیر برگزار می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن، مسعود سیاف زاده، قاری ممتاز بین المللی با حضور در برنامه "افق" با اشاره به فعالیت های موسسه نفحات القرآن گفت: با توجه به اینکه این مجموعه هنوز به نام موسسه به ثبت نرسیده و به عنوان دارالقرآن نفحات القرآن فعالیت می کند از سال 93 با هدف ترویج فرهنگ قرآنی و قرآنی شدن عموم مردم تاسیس شده است.
وی با اشاره به وجه تسمیه مجموعه خاطرنشان کرد: با توجه به یکی از روایت های پیامبر (ص) مبنی بر اینکه؛ مردم آگاه باشید در روزگار شما نسیم هایی از سمت خدا می وزد، شما خود را در مسیر نسیم ها قرار دهید، ما این اسم را برای موسسه انتخاب کردیم تا از طریق کرسی های تلاوت مردم را بر سر مسیر ها قرار دهیم.
سیاف زاده اظهار کرد: ما از سال 93 حس کردیم اگر قاری بشیند یک جا تا مردم به سراغش بیایند جلسات قرآن خلوت می شود بنابراین همان روش پیامبر (ص) را انتخاب کردیم؛ پیامبر اکرم خودشان می رفتند دنبال مردم تا به قرآن گوش دهند، لذا سعی کردیم قرآن را به میان مردم و مساجد ببریم.
این قاری ممتاز قرآن با بیان اینکه در ابتدای کار خودمان می رفتیم مساجد و می گفتیم جلسه قرآنی برای استماع مردم داشته باشیم و خودم تلاوت می کردم، تصریح کرد: ما این خلا را در فضای قرآنی حس کردیم و جلسات را تشکیل دادیم، البته ما دستمان به لحاظ هزینه ها خالی بود و نمی توانستیم به کسی بگوییم که بیاید تلاوت انجام دهد، لذا خودم ابتدا این کار را انجام می دادم و بعد از اینکه خبر این کرسی ها گسترش پیدا کرد قاریان دیگر مشتاق بودند در این جلسات شرکت کنند.
وی با اشاره به محدوده کرسی های تلاوت دارالقرآن نفحات القرآن ادامه داد: این جلسات از جنوب شرق تهران در خیابان پیروزی و مسجد رحمتیه آغاز شد و اکنون در سطح شهر تهران از شمال و جنوب و شرق و غرب را در بر می گیرد ولی استقبال در مناطق جنوبی تهران بیشتر بوده است، البته این کرسی ها را در مساجد و برخی جلسات قرآن و مدارس در هفته معلم و ایستگاه های آتش نشانی به مناسبت حادثه پلاسکو برگزار کردیم.
سیاف زاده با بیان اینکه کرسی های تلاوت نفحات القرآن توانسته است در سحط شهر تهران جریان سازی کند، افزود: البته چهار موسسه همین فعالیت را بعد از ما اجرا کردند، موفق هم بودند ولی انتظار داریم ابتکار بیشتری به خرج بدهند و باعث ارتقای سطح کیفی کرسی ها شوند.
این قاری قرآن گفت: قاریان در این کرسی ها هر هفته یک شب بعد از نماز مغرب و عشا تلاوت دارند و حین تلاوت برگه های تدبر در آیات قرآن و کتابچه های حفظ موضوعی از طرف سازمان اوقاف بین مردم پخش می شود.
استاد وکیلی، قاری ممتاز بین المللی در ادامه در گفتگوی تلفنی گفت: جلسات قرآن در مساجد شهر ارومیه به طور منظم با کرسی های اذان گاهی برگزار می شود و هر قاری 20 دقیقه قرائت دارد، همچنین برنامه های تلاوت در سطح شهر اعلام می شود.
وی با بیان اینکه بنده جلسه قران ثابت در ارومیه دارم و از قاریان خوشخوان نیز دعوت می کنیم، خاطرنشان کرد: مباحث تدبر در قرآن و نکات تفسیری و تخصصی تلاوت در جلسات بیان می شود که امیدواریم باعث رشد و ترقی قرآن آموزان شود.
وکیلی با اشاره به برخی از مشکلات جلسات قرآن اظهار کرد: ارگان های متصدی امر قرآن باور کنند که این کاری است که باید انجام شود و اگر این نگرش و نگاه بین سازمان های دولتی و غیر دولتی جا بیفتد بسیاری از مسائل ما حل می شود و بهتر است علاوه بر حمایت های خود بودجه ای برای برپایی جلسات قرآن تحصیص دهند.
سیاف زاده در ادامه با اشاره به کرسی های ثابت در برخی از مساجد گفت: با توجه به اینکه اهالی بعضی از مساجد به شنیدن قرآن راغب بودند ما قبول رحمت کردیم و این برنامه را به صورت ثابت اجرا کنیم بنابراین در مسجد رحمتیه، مسجد الغدیر و مسجد امام حسین (ع) قلهک کرسی ثابت تلاوت قرآن داریم.
این قاری بین المللی تصریح کرد: ما ابتدا قبل از نماز کرسی های اذان گاهی اجرا می کردیم ولی دیدیم جمعیتی نمی آید و نیاز به فرهنگ سازی است برای همین بعد از نماز کرسی ها را اجر می کنیم و هر هفته یک شب کل تهران را پوشش می دهیم.
وی با بیان اینکه کرسی ها بعد از ماه مبارک متوقف شد و متمرکز شدیم به اولین دوره مسابقات فوتسال بین جلسات قرآنی گفت: ما بررسی و تحقیق کردیم که تعدادی از قاریانی که در این جلسات شرکت می کنند شاید نتوانند به مراتب بالای کشوری و بین المللی راه پیدا کنند ولی ظرفیت های بهتری دارند و سعی کردیم از ظرفیت جلسات قرآنی بهره برداری کنیم و این مسابقات را برگزار نماییم.
سیاف زاده با بیان اینکه در این راستا قاریان ورزشکار معرفی شدند، خاطرنشان کرد: این مسابقات از 10 تا 12 مرداد ماه با حضور 25 تیم از سراسر کشور به میزبانی مسجد الغدیر برگزار می شود.
این قاری بین المللی با اشاره به جایزه 10 میلیون تومانی توسط خیرین اظهار کرد: اسکان متسابقین در کنار مسجد که دارای سالن فوتسال است، انجام می پذیرد، همچنین برای رونمایی از پوستر مسابقات توسط محمد انصاری، عضو تیم پرسپولیس تهران صورت گرفت.
وی با اشاره به برپایی کرسی های تلاوت در خارج از کشور ادامه داد: با توجه به روابطی که با کشورهای دیگر داشتیم توانستیم در اجرای کرسی ها بهره برداری کنیم، در این راستا آقای صابری این کرسی را در سیدنی استرالیا اجرا کردند و قرار است هر ماه این کرسی ها را در سیدنی داشته باشیم و در تایلند در مراکز اسلامی نیز این کرسی ها برگزار می شود.
محمد رضا پورزرگری، قاری بین المللی قرآن در ادامه در گفتگوی تلفنی با این برنامه گفت: جلسات قرآن باعث رشد و شکوفایی استعدادهای قرآنی نوجوانان و جوانان می شود، این در حالی است که همه این ظرفیت های قرآنی در کشور حاصل تشکیل جلسات قرآن و زحمات اساتید قرآن می باشد.
وی با بیان اینکه در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی با توجه به محوریت قرآن و نگاه قرآنی جمهوری اسلامی ایران جلسات قرآن رونق بیشتری گرفت، خاطرنشان کرد: نوجوانان و جوانان بسیاری در دهه های اخیر اهتمام دارند در جلسات شرکت کنند و آموخته هایی که در جلسات به دست می آورند باعث می شود در مسابقات خوش بدرخشند و برای ایران افتخار بیافرینند.
پورزرگری اظهار کرد: کرسی های تلاوت برای ایجاد فضای قرآنی و عطر انگیز کردن فضای جامعه جهت شناخت ظرفیت های قرآنی کشور برای معرفی چهره های نو و جدید قرآنی در بخش نوجوانان و جوانان موثر است، در این راستا مقام معظم رهبری می فرمایند؛ لازم است جلسات برگزار شود تا مردم قرآن استماع کنند، لذا جلسات قرآن این پتانسیل را دارد تا مسیر واقعی خود را جهت دهی کند.
این قاری بین المللی گفت: از هفته گذشته همزمان با گرفتن جواز قرائتم، جلسه دوشنبه شب ها را به دلایلی انداختیم شنبه ها و در موسسه قرآنی احسن الحدیث، همچنین جلسات یک شنبه ها در مسجد محمد رسول لله ولی عصر بالاتر از پارک وی و سه شنبه ها در خیابان فرشته حسینیه حضرت زهرا (س) برگزار می شود.

مرتبط با این خبر

  • بررسی و تحلیل دومین همایش علوم انسانی و قرآن بنیان در "افق"

  • ضرورت بازنگری جدی فعالیت‌های قرآنی در دهه پنجم انقلاب اسلامی

  • بررسی و تحلیل فعالیت های موسسات قرآنی پس از انقلاب در "افق"

  • شاخص‌های رشد رشته قرآن و حدیث در ایران بعد از انقلاب/ کمیت‌گرایی و آسیب‌های آن

  • رضایت‌مندی مخاطبان از موسیقی غیر سازی/ خلاقیت؛ حاصل دغدغه همیشگی جذب مخاطب

  • فعالیت های شبکه های قرآنی پس از انقلاب در برنامه "افق" بررسی می شود

  • برای رونق پیدا کردن جلسات قرآن، اساتید باید پاسخگوی سؤالات و نیازهای شرکت کنندگان باشند

  • جلسات و محافل قرآنی قبل و پس از انقلاب در "افق" بررسی می شود

  • مساجد جامع آغازگر به‌کارگیری قاری و مؤذن راتب باشند

  • بررسی تاثیرات حضور قاری راتب در مساجد در "افق"