صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

از ساعت به مدت

رادیو قرآن با پخش زنده و مستقیم مراسم تحویل سال1396 از حرم مطهر امام رضا(ع)، دلهای هزاران ایرانی مسلمان و دوست دار اهل بیت علیهم السلام را همراه خود کرد.

هر سال با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و شروع سال نو، تشرف بسیاری از هموطنانمان از اقصی نقاط کشور به پابوسی امام رضا(ع)، حال و هوای خاصی به شهر مقدس مشهد می بخشد و این شهر پذیرای میلیونها زائری ست که از جای جای ایران و سایر کشورها برای زیارت هشتمین پیشوای شیعیان جهان می شتابند.
شبکه مردمی رادیو قرآن نیز به برکت قرآن و عنایت ویژه حضرت رضا(ع) ، امسال این توفیق نصیبش شد تا در لحظه تحویل سال شرفِ حضور در بارگاه آن امام هُمام را داشته باشد و این مراسم معنوی را بطور زنده و مستقیم از پایتخت فرهنگی جهان اسلام به شنوندگان خود در سراسر کشور تقدیم کند.
گزارش مختصر ذیل بخشی از این تجربه شیرین معنوی است که از نظرتان می گذرد:
خواسته¬ای که عملی شد
بنا به تاکید مدیر شبکه، از مدتها قبل تفکر و ایده ی پخش زنده و مستقیم مراسم تحویل سال نو از صحن مصفای امام رضا(ع) را در سر داشتیم تا بتوانیم این رویداد معنوی را به بهترین نحو ممکن از شبکه رادیویی قرآن پوشش دهیم. این موضوع از دو جنبه حائز اهمیت بود. اول اینکه برای ما بسیار ارزشمند بود شنوندگانی که اگر چه از نزدیک توفیق زیارت نصیبشان نشده بود، اما قلبشان به عشق امام رضا(ع) می تپید، می توانستند از طریق رادیو قرآن بطور زنده و مستقیم در جریان حال و هوای معنوی صحن امام رضا(ع) در لحظه تحویل سال نو قرار بگیرند.
از سوی دیگر شهر مقدس مشهد از ابتدای سال 2017 ، بعنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام از سوی آیسسکو (سازمان اسلامی، آموزشی، علمی و فرهنگی وابسته به سازمان کنفرانس اسلامی) برای دوره یک ساله معرفی شده بود که این شهر زیارتی را بعنوان قطب فرهنگی کشورهای اسلامی برای یک دوره یک ساله می شناسد. بنابراین فرصتی مغتنم و افتخاری برای رادیو قرآن بود که لحظه تحویل سال را از قلب پایتخت فرهنگی جهان اسلام به سمع مخاطبان برسد.
از همین رو از چند هفته قبل، دکتر صالحی (مدیر شبکه) مذاکرات و مکاتباتی با رییس سازمان فرهنگی آستان قدس، مدیر کل روابط عمومی آستان قدس و نیز با رییس صدا و سیمای مرکز خراسان رضوی صورت دادند که با همدلی و همکاری خالصانه همه آنها، این تلاشها منتج به استقرار استودیوی سیار رادیو قرآن در صحن انقلاب اسلامی حرم مطهر شد. صحنی که با پنجره فولاد و سقاخانه اش در خاطر همه ایرانیان نقش بسته است.
از مکانی که استودیوی سیار رادیو قرآن مستقر شده است، اشراف خوبی به صحن انقلاب اسلامی داریم. تقریبا هیچ جای خالی در صحن نمانده است. لحظه به لحظه به تراکم جمعیت افزوده می شود. استودیوی سیار رادیو قرآن در اتاقی واقع در طبقه دوم روبروی گنبد طلا و پنجره فولاد مستقر شده است و قرار است تا پایان برنامه با گزارشات میدانی، شنوندگان رادیو قرآن بطور زنده و مستقیم از حال و هوای حرم مطهر در لحظه تحویل سال آگاه شوند.
«به نام خدا»؛ عنوان ویژه برنامه نوروزی از حرم مطهر رضوی:
ساعت 10:30 صبح است و ویژه برنامه رادیو قرآن با عنوان "به نام خدا" از بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) آغاز می شود و مراسم حرم مطهر که از ساعت 10 صبح شروع شده است به صورت زنده تقدیم شنودگان میشود.
تا اذان ظهر، یکی دو ساعتی باقی مانده. فضای صحنِ مطهر، آکنده از نوای مناجات، دعا و نیایش است.کوشکی در فواصل مختلف این ویژه برنامه، گزارشهایی را از حال و هوای حرم به طور زنده و مستقیم میدهد و عطر و بوی فضای معنوی حرم را به خانه های ایرانیان هدیه می دهد.
به اذان ظهر به افق مشهد نزدیک می شویم. نماز ظهر و عصر با شکوه هر چه تمامتر برگزار می شود و حرم باصفای رضوی با حضور خیل کثیری از مشتاقان اهل بیت علیهم السلام و میهمانان حرم مطهر امام رضا(ع)، به پیشواز مراسم حلول سال نو می رود.
ساعت حوالی 12:30 دقیقه است. حاج مهدی سماواتی دعای معنوی و دلنشین توسل را می خواند که بطور مستقیم از رادیو قرآن پخش می شود و با شنیدن آن هر شنونده ای در هر جای این مرز و بوم، خود را در جوار حرم امام رضا(ع) حس می کند. همنوایی و نجوای این دعای روح انگیز که از زبان هزاران عاشق اهل بیت علیهم السلام شنیده می شود، معنویتی غیر قابل وصف را ایجاد می کند و یکپارچگی و همدلی ایرانیان را که همدل و هم زبان به ائمه معصومین (ع) متوسل شده اند را به زیبایی به تصویر می کشد.
دیگر واقعا به لحظات سال تحویل نزدیک شده ایم. تا چند دقیقه دیگر سال 1395 با همه خاطرات شیرین و تلخش خداحافظی می کند و جایش را به سال جدید می دهد. برنامه زیبا و متنوع حرم رضوی دارد از رادیو قرآن به صورت زنده پخش می شود. دعاهایی از لسان امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب در خصوص تحویل سال در حال پخش است.
بالاخره آن لحظه خاص فرا میرسد . ساعت 13:58 است و مجری مراسم آغاز سال 1396 را اعلام می کند.
نقاره های حرم به صدا در میآید و سال نو تحویل می شود. فرصت رویشی دوباره در جوار بارگاه ملکوتی امام رضا(ع). فرصتی برای خوب بودن و خوب شدن. فرصتی برای آغازی دوباره. لذت حضور در ضیافت امام غریب. بی اختیار زمزمه می کنم:
آمده ام؛ آمدم ای شاه پناهم بده...
جمعیت غرق سکوت است و در این لحظه های ملکوتی همه مشغول دعا و راز و نیاز با معبود خویش هستند و در جوار هشتمین امام شیعیان بودن، لذت این معنویت را صد چندان کرده است.
گروه همخوانی خدام امام رضا (ع) در حال خواندن دعای تحویل سال هستند. شور و شعف و شادی معنوی خاصی بین زوار موج می زند و همه پیشاپیش سال نو را به هم تبریک می گویند، برای دوستان ، اقوام و تمام کسانی که به آنها التماس دعا گفته اند، دعا می کنند و چه شکوه زیبایی در میهمانی ضامن آهو...
آغاز خاطره انگیز برنامه های رادیو قرآن در سال 1396:
پس از پخش پیام نوروزی امام خامنه ای و همچنین ریاست محترم جمهور، رادیو قرآن به رسم هر سال قصد دارد برنامه هایش را با یک تلاوت از قاریان مطرح کشورمان آغاز و فضای شبکه را به نور قرآن کریم منور و متبرک کند.
حامد علیزاده که قرار است امسال بعنوان نماینده کشورمان در مسابقات بین المللی کشور مالزی شرکت کند، اولین میهمان رادیو قرآن در سال 1396 است.
کوشکی صحبتش را با قاری جوان که چند دقیقه پیش به استودیوی سیار رادیو قرآن درحرم مطهر رضوی آمده است، آغاز می کند. علیزاده که به گفته خودش اولین سالش را در حرم امام رضا(ع) تحویل می کند، اظهار امیدواری می کند که بتواند در دیدار روز اول ماه مبارک رمضان مقام اولی اش را در مسابقات مالزی تقدیم رهبر عزیزمان کند.
پس از احوال پرسی و تبریک عید، این قاری جوان و خوش خُلق کشورمان آماده می شود تا تلاوتش را تقدیم بارگاه امام رضا(ع) و شنوندگان رادیو قرآن کند.
مَطلع آغازین روزهای سال نو در رادیو قرآن با نوای دل نشین کلام الهی آغاز می شود و از جوار بارگاه منور هشتمین امام شیعیان با خدای خود عهد می بیندیم از رهروان واقعی قرآن و اهل بیت علیهم السلام باشیم.
ویژه برنامه نوروزی رادیو قرآن که با عنوان "به نام خدا" آغاز شده بود، تقریبا رو به اتمام است. بنا بر وظیفه، ذکری می شود از شهیدان والا مقام میهن اسلامی که امنیت و عزت امروز ایرانیان مرهون ایثار و از جان گذشتگی آنان است.
کوشکی به رسم ادب از همه عواملی که در اجرای این برنامه زحمت کشیدند و مساعدت کردند تشکر می کند و با آرزوی اجرای مجدد این برنامه در لحظات تحویل سال 1397، با شنوندگان برنامه خداحافظی می کند.
از لطف خدا و عنایت ویژه امام رضا(ع) سپاسگزاریم که امسال توفیق را قرین راهمان کرد تا در سنگر خدمت رسانی فرهنگی بتوانیم جانهای مشتاقی را که آرزوی پابوسی آقا امام رضا(ع) را دارند همراه خود کنیم و بتوانیم حال و هوای فضای آکنده از معنویت صحن مصفای رضوی را میهمان خانه های محبان اهل بیت علیهم السلام کنیم.

مرتبط با این خبر