حکایت جاودانگی پنجشنبه از ساعت 17:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو قرآن

حكايت جاودانگي

نگاهی به زندگینامه شهید " ناصر کاظمی "

برنامه "حکایت جاودانگی" پنجشنبه 28 مرداد ماه ، به زندگینامه شهید مدافع حرم " ناصر کاظمی" خواهد پرداخت.

1400/06/03
|
18:13

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن، حکایت جاودانگی با موضوع گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس، شهدای تفحص و شهدای مدافع حرم و نگاهی به سیره قرآنی آن عزیزان از رادیو قرآن پخش می شود.
معرفی کتاب، گزید ه ای از وصیتنامه شهید و فرازهای قرآنی آن، خاطرات شهید از زبان همسر، روایت گوشه ای از زندگی شهید با صدای وی و خانواده، پخش گوشه ای از فیلم، کلیپ و یا سریالی که با محوریت زندگی شهید مورد نظر ساخته شده و گزارش مردمی از بخش های مختلف این برنامه مستد-ترکیبی است.
بر اساس این گزارش در برنامه روز پنجشنبه 4 شهریور ماه به زندگینامه شهید " ناصر کاظمی " ،قائم مقام قرارگاه حمزه سید الشهدا، پرداخته می شود.

شهید «ناصر کاظمی»در دوازدهم خرداد سال 1335 در خانواده ای مذهبی چشم به جهان گشود . دوران رشد و شکوفایی اش در زمان اوج مبارزات مردمیِ پس از خرداد 1342 بود .
از همان دوران کودکی در کارهای خانه ، مادر را یاری می‌داد و در مسائل درسی خانواده فعال بود. این خصوصیت اخلاقی در مدرسه نیز جلب توجه می‌کرد . او به خاطر همدردی با کودکان فقیر و محروم از پوشیدن لباس و کفش نو خودداری میکرد و می‌گفت : «دوست ندارم لباس نو بپوشم ، در صورتی که بچه‌های دیگر از آن محرومند .»
در دوران دبیرستان ، شور و شوق و علاقه شدیدی نسبت به اسلام در او ایجاد شد .
با اتمام دوره متوسطه ، به سبب حاکمیت رژیم پهلوی ، از رفتن به سربازی امتناع کرد . در سال 1353 برای ورود به دانشگاه ثبت نام کرد و توانست در ورود به رشته‌های «پیراپزشکی» و «تربیت‌بدنی» موفقیت کسب کند ، اما به خاطر علاقه به ورزش ، رشته‌تربیت بدنی را ترجیح داد و به ادامه تحصیل در این رشته پرداخت .
ناصر کاظمی فردی متواضع و خوش برخورد بود.در کنار تحصیل ، به دلیل نیاز شدید جامعه به کار فرهنگی ، شغل شریف معلمی را برگزیده تا باز این راه ، دِینی را که نسبت به جامعه به دوش خود احساس می‌کرد ، ادا کند.
از آنجا که علاقه شدیدی به افراد محروم اجتماع داشت و از دیدن وضعیت آنها رنج می‌برد ، فعالیتهای خود را متوجه مناطق و مدارس جنوب شهر تهران کرد و با درآمد مختصری که از این بابت به صورت حق التدریس و کمک هزینه دانشگاهی دریافت می‌کرد، به تهیه کتاب و جزوه برای شاگردان خود می‌پرداخت .
در سال 1356 با پی بردن به ماهیت آمریکائی رژیم که علناً دست به کشتار وحشیانه مردم می‌زد ، به صفوف متحد مردم پیوست و در شمار جوانان فعال انقلاب اسلامی قرار گرفت . در همین سال بود که به دلیل فعالیتهای سیاسی در دانشگاه و به آتش کشیدن پرچم آمریکا به هنگام ورود ورزشکاران آمریکائی به مجموعه ورزشی صدهزار نفریِ آزادی ، از طرف ساواک شناسایی و دستگیر شد .
پس از دستگیری ، ابتدا او را به پاسگاه ژاندارمری و پس از 24 ساعت به دادگستری و از آنجا به زندان قصر منتقل کردند . پس از چندی ، با اوج گیری انقلاب اسلامی و فشار ملت بر دولت جنایتکار وقت ، رژیم به این امید که خشم مردم انقلاب فرو نشیند ، ناصر کاظمی و عده‌ای دیگر از زندانیان سیاسی را آزاد کرد .
پس از آزادی ، ناصر نه تنها از فعالیتهای سیاسی کنار نگرفت ، بلکه به صورت فعالتر دوباره به صحنه مبارزه وارد شد و در جهت نابودی رژیم ، گامهای مؤثری برداشت .

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، بر اساس وظیفه شرعی و انقلابی خود در حفظ و حراست از دستاوردهای انقلاب ، در خرداد ماه 1358 ، به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آمد .
دوره‌های نظامی را در کمتر از دو هفته گذراند و به رغم عدم آموزش کافی در کلاسها و دانشکده‌های نظامی ، به زودی از چنان تبحر و تجربه‌ای برخوردار شد که تحسین فرماندهان مجرب نظامی را برانگیخت .
او پس از آموزش ، بلافاصله به زابل عزیمت کرد و به مدت چهار ماه در آن دیار به فعالیت پرداخت . با توجه به محرومیت منطقه و وضع نابسامان مردم ، همیشه نسبت به کوشش بیشتر در جهت رفع محرومیت آنجا تأکید داشت .
پس از مدتی ، توطئه‌های شیاطین شرق و غرب و ایادی داخلی آنان بالا گرفت . آنان برای درهم شکستن اتحاد امت اسلامی و خاموش کردن شعله‌های فروزان انقلاب اسلامی و جلوگیری از صدور آن ، در مناطق مختلف کشورمان به احساسات ناسیونالیستی ، قومیت گرایی و اختلافات مذهبی دامن زدند . ناصر در این هنگام به منظور رویارویی با توطئه تجزیه خوزستان راهی خرمشهر شد و تا خنثی شدن این توطئه ، در آنجا ماند.
او بعد از غائله خوزستان ، به لحاظ موقعیت حساس کردستان و ایجاد بلوا و آشوب توسط گروه‌های مزدور آمریکائی همچون دموکرات و کومله ، به پیشنهاد سردار رشید اسلام شهید محمد بروجردی ، فرمانده وقت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کردستان ، به همراه چند تن از برادران از جان گذشته ، در تاریخ هفدهم دیماه 1358 به پاوه اعزام شد . ناصر کاظمی با توجه به تجربیاتی که کسب کرده بود ، فعالیت خود را در این شهر با سمت فرماندار شهرـ در کنار فعالیت در روابط عمومی سپاه ـ آغاز کرد . از آنجایی که هنگام ورود هدفی جز پاکسازی منطقه از لوث وجود اشرار و خدمت به مردم محروم آن دیار در سر نداشت ، اهداف خود را طر‌ح ریزی کرد .
پس از چندی ، به لحاظ شایستگی ، لیاقت و مدیریتی که از خود نشان داد ، علاوه بر فرمانداری ، به فرماندهی سپاه پاسداران پاوه نیز منصوب شد . با قبول این مسئولیت ، بر تلاشهای شبانه روزی خود افزود و فعالیتهای خویش را در همه ابعاد گسترش داد .
او با عزمی راسخ پا در میدان مبارزه نهاد . این مبارزه دارای دو بعد بود : «پاکسازی مناطق اشغال شده از لوث ضدانقلاب‌» و «تصرف قلوب مردم مستضعف منطقه محروم کردستان .»
معتقد بود ، مناطق کردنشین بایستی به وسیله مردم بومی آزاد و پاکسازی شود و در صورت عدم سازماندهی آنان ، دوباره منطقه به دست ضد انقلاب خواهد افتاد . از این رو ، به سازماندهی و تشکیل نیروهای بومی پرداخت و با همکاری برادران اعزامی ، به پاکسازی جاده پاوه ، نوریان و قشلاق پرداخت.
پس از یک سال و نیم تلاش و کوشش شبانه روزی و تحمل زحمات فراوان ، در شهریور ماه سال 1360 ، از آنجا که می‌بایست تجارب خود را در سطح وسیعتری به کار گیرد ، به سنندج اعزام و فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کردستان را عهده‌دار شد. در این سمت نیز فعالیتهای درخشانی به انجام رسانید که پاکسازی مناطق حساس و استراتژیک جاده بانه ـ سردشت ، کامیاران ـ مریوان ، تکاب و عملیاتهای دیگر از آن جمله هستند .

ناصر کاظمی در مراجعت از منطقه به تهران ، در اولین جایی که حضور می‌یافت ، بهشت زهرا(س) بود : قطعه و با حسرت فراوان می‌گفت قطعه ای دیگر هم پرپر شد و من هنوز شهید نشده‌ام .آنقدر در بهشت زهرا (س) می ماند تا غروب میشد . وقتی به خانه بر می‌گشت ، می‌گفت من لیاقت شهادت را ندارم ، همه دوستانم شهید شده اند و من هنوز مانده ام .
ناصر کاظمی سرانجام پس از آخرین مأموریت خود در شمال کردستان، روز شنبه ششم شهریور ماه 1361 در حین پاکسازی محور پیرانشهر ـ سردشت ، در یکی از روستاهای پیرانشهر به آرزوی دیرینه خود نائل شد و شهد شیرین شهادت را نوشید و به سوی معشوق پرکشید.
پیکر شهید ناصر کاظمی پس از انتقال به تهران ، نهم شهریور ماه سال 61 از مدرسه عالی شهید مطهری به سوی بهشت زهرا(س) تشییع شد و در کنار دیگر شهدای انقلاب اسلامی از جمله 72 تن شهدای مظلوم هفتم تیر و فرماندهان دلاور اسلام ، شهید کلاهدوز و شهید دکتر چمران ، آرام گرفت.لازم به ذکر است ،برنامه حکایت جاودانگی کاری گروه اطلاع رسانی و محافل رادیو قرآن به تهیه کنندگی سمیرا قنبری، گویندگی یاسر دعاگو ، روایتگری فضه سادات حسینی می باشد که پنجشنبه ها ساعت 16:30 به مدت 25 دقیقه از رادیو قرآن پخش می شود.


آدرس صفحات رادیو قرآن در فضای مجازی:

radioquran_ir@

http://sapp.ir/radioquran

https://www.aparat.com/radioquran.ir

https://b2n.ir/n60878

دسترسی سریع
حکایت جاودانگی