کتاب گویای «صلح امام حسن(ع)» رونمایی شد

کتاب گویای «صلح امام حسن(ع)» اثر شیخ راضی آل یاسین پژوهشگر و عالمی دینی شیعی، ترجمه حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای رونمایی شد.

1399/02/27
|
12:30

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن، در آستانه سالروز میلاد کریم اهل‌البیت امام مجتبی(ع) در نیمه ماه مبارک رمضان، آیین رونمایی از کتاب گویای «صلح امام حسن(ع)» اثر شیخ راضی آل یاسین پژوهشگر و عالمی دینی شیعی، ترجمه حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای به زبان فارسی با حضور حمید شاه‌آبادی، معاون صدا، حجت‌الاسلام صلح میرزایی، رئیس مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی در قم، رجبی دوانی، شاملو مدیر مجموعه ایران صدا و جمعی از اصحاب رسانه امروز سه‌شنبه، 16 اردیبهشت ماه، در ساختمان شهدای رادیو برگزار شد.
بنا بر این گزارش، این کتاب گویا به همت مجموعه ایران صدا، متعلق به صدای جمهوری اسلامی ایران و با همکاری انتشارات انقلاب اسلامی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای‌(مدظله‌العالی) در سه جلد 15 فصلی در مجموع به مدت 896 دقیقه تولید و ضبط شده است.
مهدی شاملو مدیر ایرانصدا در ابتدا درباره کتاب گویای «صلح امام حسن (ع)» گفت: این کتاب برخلاف تصور که کتابی تخصصی است و برای کسانی که با نگاه تحلیلی می‌خواهند بررسی کنند، کاملاً برای مخاطب عام هم جذابیت دارد و فضایی نمایشی و هنری دارد.

حمید شاه‌آبادی معاون صدا نیز تصریح کرد: اگر به زندگی مقام معظم رهبری نگاه کنیم، ایشان همواره دغدغه‌ای داشته‌اند که در عنوان کتاب «انسان 250 ساله» هم نمود دارد. مبنای این دغدغه فکری بر این است که اهل بیت (ع) هر یک در کنار دیگری گویی انسانی واحد بوده‌اند که در طول تاریخ امتداد پیدا کرده و براساس زمان و مکان موجود، تصمیم گرفته‌اند.

بازدید روزانه 400 هزار نفر از پایگاه ایرانصدا


وی ادامه داد: جامعه امروز بیش از پیش نیاز به تبیین این تصمیم تاریخی دارد. امروز که بنگاه شبهه‌پراکنی برای تک‌تک تصمیمات مسئولان کشور دست به شایعه‌پراکنی‌های زیاد می‌زند، نیاز است حرکت امام حسن (ع) تبیین شود.
معاون صدا تصریح کرد: در ایران صدا چند هزار کتاب به صورت صوتی، روایی و نمایشی داریم که منبع عظیمی است. ما روزی 400 هزار مراجعه به این پایگاه را داشته‌ایم. از این رو این نشست‌ها برای این است که نسل امروز با فراز و فرود نگارش این اثر آشنا شوند. در این ایام کرونایی بیش از گذشته فرصت‌هایی برای شنیدن چنین آثاری فراهم است. رادیو فقط اسباب شنیدن در لحظه نیست، بلکه شرایطی را در همه عرصه‌ها فراهم می‌کند تا آثار در همه فضا‌ها شنیده شوند. ما تکلیف خود می‌دانیم روی آثاری که ظرفیتی برای ماندگاری دارند کار کنیم.

ترک جهاد روش اهل بیت(ع) نیست

در بخش دیگر مراسم حجت‌الاسلام صلح میرزایی رئیس موسسه پژوهشی انقلاب اسلامی قم گفت: کتاب‌های زیادی تا به امروز از رهبر انقلاب منتشر شده و درباره این کتاب این نکته اهمیت دارد که متدینین بدانند ترک جهاد روش اهل بیت (ع) نیست. بیانات مقام معظم رهبری در رادیو و تلویزیون به خوبی پوشش داده می‌شود، اما فکر می‌کنم آثار ایشان هنوز در حوزه‌های علمیه به خوبی شناخته نشده است.

وی تصریح کرد: ایشان نسبت به مباحث اولویت سنجی دارند و همه آثارشان جنبه تربیتی دارد. حتی مباحث انقلابی‌شان هم برخوردار از نکات اخلاقی است.

صلح امام حسن (ع) غاصبان را رسوا کرد

محمدحسین رجبی دوانی، پژوهشگر تاریخ اسلام نیز دیگر مهمان این مراسم گفت: امام حسن(ع) حکومت‌های غاصب را با اقدام خود رسوا کرد، اما متأسفانه ابعاد کار مهم ایشان نادیده گرفته می‌شود.

وی ادامه داد: رهبر انقلاب در زمان ترجمه این کتاب، جوانی 28 یا 29 ساله و در حال تعقیب از طرف ساواک بوده‌اند، با این حال می‌خواستند راه را از این طریق نشان دهند. این کتاب به مباحث مختلفی می‌پردازد از جمله اینکه چه شد که جامعه تن به رهبری معاویه داد؟
رجبی دوانی بیان کرد: امروز هم ما را به چنین مواردی دعوت می‌کنند، این که با کدخدا بسازید این همه دشمن نتراشیم تا دنیای‌مان تأمین شود از همین جنس است. معاویه و برادرش ابوسفیان به دشمنان دیروز پیامبر (ع) باج می‌دادند تا نفوذ کنند و در نهایت خط نفوذ، رهبری اسلام را به دست بگیرد، اما امام حسن (ع) تلاش کرد این توصیه‌ها را خنثی کند.

وی با اشاره به اهمیت تولید این کتاب در قالب کتاب گویا بیان کرد: این اقدام کار ارزشمندی است و مخاطبان عمومی هم می‌توانند از این اثر ارزشمند بهره بگیرند.

گویندگان حق کتاب را ادا کردند

در ادامه زهرا عبدالله‌زاده تهیه‌کننده نسخه گویای کتاب «صلح امام حسن (ع)» درباره تولید این اثر گفت: وقتی با این کتاب رو به رو شدم، احساس کردم کتاب از ظرفیت بالایی برخوردار است و باید بتوانیم تلاش بیشتری را برایش انجام دهیم و البته گویندگان حق کتاب را ادا کردند.

وی افزود: از همه تجاربی که در 25 سال گذشته اندوخته بودم، استفاده کردم تا بخش شنیداری کتاب جذابیت دوچندانی داشته باشد. موسیقی در چنین آثاری بار معنایی بیشتری به کار می‌بخشد و در این زمینه هم کار کردیم.

ناصر نظامی، محی‌الدین تقی‌پور، احمد گنجی و ابوالفضل شاه بهرامی گویندگان کتاب گویای «صلح امام حسن (ع)» هستند که به تهیه کنندگی زهرا عبدالله زاده به تولید رسیده است.
در پایان از عوامل تولیدکننده این کتاب گویا تجلیل و از خود اثر رونمایی شد.

دسترسی سریع