صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

در برنامه رادیویی «افق» روز گذشته ۲۷ خردادماه از سوی دبیران طرح به تشریح جزییات طرح ملی قرآنی ۱۴۵۱ پرداخته شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن به نقل از خبرگزاری ایکنا، طرح ملی قرآنی بشارت ۱۴۵۱، یکی از مهمترین طرح‌هایی است که رسانه ملی در تلاش است، هرساله با همکاری تعدادی از دستگاه‌های فرهنگی- قرآنی کشور، این طرح را در ماه رمضان و فصل تابستان برگزار کند و فرصت خوبی است که کودکان، نوجوانان به منظور پر کردن اوقات فراغت و بهره‌مندی از آموزه‌های قرآنی بیشترین بهره و فایده را از این طرح ببرند.
در برنامه روز شنبه ۲۷ خردادماه، احمد لیایی، دبیر طرح ملی ۱۴۵۱ در معاونت سیما و علیرضا فتحی‌پور دبیر طرح در معاونت صدا به تشریح طرح ۱۴۵۱ در ایام ماه رمضان و فصل تابستان پرداختند.
احمد لیایی در ابتدای برنامه به ارائه گزارشی از روند برپایی طرح ملی ۱۴۵۱ در ماه رمضان پرداخت و گفت: خوشبختانه در سال جاری، فرصت مطالعاتی طرح ملی ۱۴۵۱ نسبت به سال گذشته بیشتر بود و از اواخر سال گذشته ستاد طرح فعال و نهادها، سازمان‌ها مشخص و جلسات، محتوا تعیین شد و در دو فاز ماه رمضان با محتوای سوره مُلک و فصل تابستان با محتوای سوره واقعه در نظر گرفته شد.
وی با اشاره به مشارکت نهادها در طرح امسال، عنوان کرد: امسال بیش از ۳۰ دستگاه در این طرح مشارکت کردند که با مکاتباتی که با وزارت‌خانه‌ها صورت گرفته است در آغاز فاز دوم که از ۱۰ تیرماه با محتوای سوره واقعه است، مشارکت بیشتر نهادها را داشته باشیم و کل کشور درگیر شوند.
لیایی ادامه داد: در ۱۰ سال گذشته در بازه طرح به صورت میانگین سه ماه، در حوزه‌های مختلف مانند برپایی کلاس‌های حضوری، اجرای مسابقات پیامکی و کتبی و حضور در برنامه رادیو و تلویزیونی به تعداد ۵ میلیون مخاطب را در برداشت که امیدواریم امسال این رقم افزایش پیدا کند که در حال حاضر آمار شرکت‌کننده در بخش پیامکی، دو سوم آمار نسبت به سال گذشته است که تلاش می‌شود با مشارکت همه کارکنان دستگاه‌های دولتی این آمار افزایش داشته باشد.
دبیر طرح ملی به تولیدات سیما در راستای طرح قرآنی بشارت ۱۴۵۱ اشاره کرد و افزود: شبکه‌های سراسری یک، دو، سه، چهار، پنج، آموزش، سلامت و قرآن سیما برای این طرح، برنامه‌های متنوع در زمان‌های تعیین شده را در دستور کار قرار داده‌اند.
وی در ادامه به تشریح این برنامه‌ها پرداخت و گفت: شبکه قرآن و معارف سیما روزانه از ساعت ۱۷ تا ۱۹ به تولیداتی با موضوع طرح ۱۴۵۱ می‌پردازد. شبکه‌های استانی سیما از ابتدای طرح مشارکت خود را نشان داده‌اند و نفرات ممتاز مانند قاری، حافظ از هر استان که با سوره ملک آشنا هستند با دیگر استان‌ها به رقابت می‌پردازند.
دبیر طرح ملی ۱۴۵۱ با تاکید بر نوآوری‌های این طرح در سال جاری، عنوان کرد: امسال جشنواره‌های متنوعی در نظر گرفته شده است که یکی از آنان جشنواره هم‌خوانی سوره ملک و واقعه است که رادیو قرآن متولی برگزاری است. جشنواره آثار هنری به همت اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت با محتوای خوشنویسی، نقاشی و غیره طراحی شده است و همچنین خبرگزاری ایکنا، متولی برگزاری جشنواره شبکه‌های اجتماعی با محتوای طراحی پوستر و دل نوشته و غیره است که علاقه‌مندان می‌توانند جهت شرکت در این بخش به سایت خبرگزاری مراجعه و آثار را ارسال کنند.
وی به جوایز در نظر گرفته شده به این طرح اشاره کرد و گفت: به برندگان ۲۰ جایزه پنجاه میلیون ریالی و ۱۲۰ کمک هزینه سفر به عتبات عالیات در نظر گرفته شده است که در حوزه‌های مختلف توزیع می‌شود که به زودی نیز تغییرات افزایشی برای جوایز را خواهیم داشت.
لیایی به روند مشارکت عموم مردم در طرح ملی قرآنی ۱۴۵۱ تاکید کرد و افزود: روش‌هایی مانند حضور در کلاس‌های حضوری، مسابقه پیامکی و کتبی از جمله راه‌های مشارکت است که به جزییات آن پرداخته می‌شود. کلاس‌های حضوری از سوی ۳۰ نهاد به صورت جداگانه (سوره ملک و واقعه) در سراسر کشور در حال برگزاری است و راه دیگر این که علاقه‌مندان می‌توانند پاسخ سوالات روزانه را به صورت پیامکی به شماره ۳۰۰۰۰۱۴۵۱ ارسال کنند.
لیایی به توضیحات درباره جشنواره‌ها پرداخت و گفت: علاقه‌مندان می‌توانند جهت شرکت در جشنواره آثار هنری، اثر خود را به دبیرخانه اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور در حوزه‌های مشخص شده ارسال کنند و همچنین جهت شرکت در جشنواره شبکه‌های اجتماعی نیز آثار به خبرگزاری ایکنا تا تاریخ ۲۰ مردادماه ارسال شود. پس از داوری و ارزیابی آثار، اسامی برندگان در تاریخ یکم شهریور ماه طی مراسمی در مصلای امام خمینی(ره) اعلام خواهد شد.
وی ادامه داد: برای سوره واقعه در ترم تابستان نیز کمپین بزرگ حفظ آن سوره در نظر گرفته شده است. سوره واقعه ۹۶ آیه دارد که بعد از ایام تعطیلات عید فطر در تاریخ ۱۰ تیرماه آغاز می‌شود. امیدواریم با ایجاد این کمپین، مردم با اکثریت تعداد بتوانند موفق به حفظ سوره واقعه شوند.
لیایی به نوآوری‌های امسال این طرح تاکید کرد و گفت: ایجاد جشنواره، ارتباط دستگاه‌ها، مشارکت استان‌ها، ایجاد کمپین بزرگ حفظ سوره واقعه از جمله این موارد است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: از همه دستگاه‌ها و نهادها که در این طرح همکاری داشته‌اند به ویژه از حجت‌الاسلام حمید محمدی، دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی که کتاب این طرح را تهیه و در اختیار ما قرار دادند، تشکر می‌کنیم و امیدواریم در ادامه طرح، دستگاه‌های دیگری نیز جهت همکاری قدم بردارند و امسال مخاطبان بیشتری شرکت کنند.
فتحی‌پور در ادامه گفت‌وگوی زنده رادیویی گفت: با هماهنگی که از سوی ستاد طرح با معاونت صدا صورت گرفت، مقرر شد که محوریت طرح در عرصه تولید و برنامه‌ریزی، برعهده رادیو قرآن باشد، اما رادیو ایران، سلامت، جوان، تهران نیز در این کمپین حضور دارند. محتوای طرح با تهیه‌کنندگان و مدیران گروه‌های رادیویی هماهنگ و تقسیم‌بندی حوزه صورت گرفت و براساس ذائقه مخاطبان هر کانال، نوع برنامه به آن سو سوق داده شد.
وی با تاکید بر برنامه‌های رادیو قرآن در راستای اجرای طرح ۱۴۵۱، اظهار کرد: در رادیو قرآن نیز نگاه‌های متفاوت از زوایای مختلف نسبت به طرح بشارت ۱۴۵۱ انجام گرفته است به عنوان مثال می‌توان به برخی از برنامه‌های رادیو قرآن اشاره کرد. یکی از برنامه‌ها به نام «قرآن و زندگی» هر روز ساعت ۹:۱۵ به صورت زنده با بیان یک آیه از ۳۰ آیه سوره ملک پرداخته می‌شود و نگاه این برنامه کاربردی و سبک زندگی است. در این برنامه طرح مسئله از سوی مخاطب بوده و زاویه نگاه آنان مطرح است که در این مدت موضوعات از سوی شنوندگان با فراز و فرودهایی همراه بوده است.
فتحی‌پور با تاکید بر اینکه برخی از مخاطبان مایل به دریافت نکات تفسیری سوره ملک هستند، تصریح کرد: آیتم «عطر آشنایی» برای افراد دارای ذائقه تفسیر و علوم قرآنی که به موضوعات ترجمه، بیان کلیدواژه، نگاه تفاسیر مختلف علاقه‌مند هستند، به دنبال بیان موضوعات اجتماعی روزانه یک آیه از سوره ملک در برنامه «قرآن و زندگی» پخش می‌شود.
وی به یکی دیگر از برنامه‌های رادیویی با محتوای سوره ملک اشاره کرد و گفت: بخش دیگری به نام «آیه‌ها و آینه‌ها» با محوریت سوره ملک، به بیان آیات روزانه این سوره بر پایه ادبیات و فرهنگ فارسی برنامه‌ریزی شده است. آیتم دیگری به نام «قرآن؛ کتاب زندگی» در ساعت ۱۷ تا ۱۸ برای افراد علاقه‌مند به بحث روان‌خوانی سوره ملک تهیه شده است که به دنبال یک نگاه آموزشی در حوزه تجوید، روان‌خوانی و حفظ برای مخاطبان است.
فتحی‌پور با اشاره به اینکه محتوای ارائه شده به شنوندگان و بینندگان در راستای این طرح یکسان است، تصریح کرد: سوالات به صورت یکسان با محتوای سوره ملک طراحی شده است و همچنین جوایز و مسابقات نیز یکسان در نظر گرفته شده است.
دبیر طرح به برنامه‌های دیگر رادیویی در اجرای طرح ملی قرآنی ۱۴۵۱ اشاره کرد و افزود: در رادیو جوان برنامه «اهل ایمان» ساعت ۱۵:۴۵ به نکات اخلاقی و اجتماعی سوره ملک پرداخته می‌شود. «رادیو سلامت» برنامه «تا بیکران» به سلامت معنوی، رادیو تهران به نکات ترجمه و تفسیر می‌پردازد و رادیو تهران نیز در برنامه «رنگ خدا» به موضوعات اجتماعی پیرو این سوره برای شنوندگان پرداخته است.
فتحی‌پور درباره جشنواره هم‌خوانی قرآن‌ کریم که رادیو قرآن متولی آن است، بیان کرد: با هماهنگی که با ستاد طرح ملی قرآنی ۱۴۵۱ صورت گرفت، رادیو قرآن جشنواره هم‌خوانی را برگزار می‌کند.
وی افزود: سوره ملک و واقعه به عنوان ساحت ورود به قرآن کریم است و امیدواریم این طرح‌ها در راستای سبک زندگی قرآنی مرا هدایت کنند.
یادآور می‌شود، برنامه رادیویی افق، شنبه‌ها به صورت زنده با اجرای جواد نصیری از ساعت ۱۴:۳۰ با حضور میهمانان و مسئولان قرآنی کشورمان با بررسی یکی از موضوعات و دغدغه‌های جامعه قرآنی کشورمان به سمع شنوندگان رادیو قرآن می‌رسد.

مرتبط با این خبر

  • خط و فونت نوین قرآنی «واضح» رونمایی شد

  • پخش مستقیم نماز و خطبه های عید فطر از رادیو قرآن

  • تبادل‌نظر پیرامون طرح قرآنی ۱۴۵۱ در دیدار مدیران رادیو و شبکه قرآن سیما

  • پخش زنده ی ویژه برنامه ی "صیام قدس" از رادیو قرآن

  • بررسی آیات 17 تا 21 سوره طاها در برنامه ی "ترنم آیات"

  • بررسی آیات 23 تا 25 سوره ملک در اشعار مولوی و سعدی

  • معرفی کتابهای "راه بندگی و نیایش هایی از سویدای دل" در برنامه اشاره

  • بررسی آیات 15 و 16 سوره طاها در برنامه ی "ترنم آیات"

  • جشنواره همخوانی سوره‌های مبارکه «ملک و واقعه»

  • شرح آیاتی از سوره هود در برنامه «گنجینه رازها»