همکاری با رادیو قرآن ثمربخش در زمینه ترویج آموزش قرآن

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش گفت: همکاری با رادیو قرآن در برگزاری جشن آغاز رسمی آموزش قرآن کریم در مدارس سراسر کشور در زمینه ترویج آموزش قرآن بسیار ثمربخش است.

1398/07/20
|
16:54

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن، رضوان حکیم‌زاده، معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: جشن آغاز رسمی آموزش قرآن کریم برای دانش‌آموزان پایه اول دبستان در سال‌های گذشته نیز انجام می‌شد، اما امسال با توجه به اهمیت موضوع، به صورت سراسری و همزمان با همکاری با رادیو قرآن این امر کلید خورد. فلذا دوستان در رادیو قرآن نیز کمک کردند تا این برنامه به صورت سراسری اجرا شود و گام‌های ثمربخشی در زمینه ترویج آموزش قرآن میان دانش‌آموزان این پایه برداشته شود.
جشن آموزش قرآن پایه‌اولی‌ها همزمان با روز جهانی کودک/ فرسنگ‌ها فاصله تا نهادینه شدن
وی ادامه داد: هدف از این برنامه این است که خانواده‌ها، مربیان، معلمان و کادر مدرسه همه درگیر موضوع باشند و همواره اهمیت پرداختن به برنامه درسی قرآن را مدنظر قرار دهند. در عین حال نیز مدنظر داشته باشند تا طی این مراسم، که آغاز رسمی آموزش قرآن است، آموزش‌های لازم به خانواده و معلمان داده شود؛ از جمله آموزش‌ها این است که از چه روش‌ها و شیوه‌هایی استفاده کنند.
حکیم‌زاده بیان کرد: همچنین متناسب با اقتضائات و ویژگی‌های کودکان، برنامه‌ها به گونه‌ای طراحی شود که زمینه انس و جذاب دانش‌آموزان به بحث قرآن شود که از شروع یادگیری آن دانش‌آموزان و کودکان تجربه خوبی داشته باشند. هدف ما این است که همه دانش‌آموزان جزء افراد‌ موفق باشند و امیدواریم با توجه به اهمیتی که این موضوع دارد، این برنامه که آغاز شده به صورت جدی از جانب معلمان دنبال شود و خانواده‌ها نیز حمایت‌ کنند تا بتوانیم شاهد تحقق اهداف برنامه درسی درس قرآن باشیم. همچنین دانش‌آموزان در محیطی شاداب و بانشاط این آموزش را سپری کنند و بتوانند با توجه به اهمیت آن به جهتی حرکت کنند که با یادگیری قرآن بتوانند از مفاهیم و قصه‌های قرآنی استفاده کنند.
مبنای آموزش قرآن از مقطع ابتدایی است
بنا بر گفته معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش، امسال وزارت آموزش و پرورش حدود یک میلیون و 500 هزار دانش‌آموز پایه اولی، حدود 642 هزار و 612 کلاس درس و 65 هزار و 388 آموزشگاه در دوره ابتدایی است.
وی درباره دوره‌های ضمن خدمت لازم برای معلمان پایه‌های اول در زمینه قرآن کریم اظهار کرد: تعدادی از معلمان فارغ‌التحصیل دانشگاه فرهنگیان هستند که برنامه‌های آموزشی در این زمینه داشته‌اند و معلمانی که جزء ماده 28 جذب آموزش و پرورش شده‌اند در دوره کارآموزی یکساله یکی از برنامه‌های آموزشی‌شان، آموزش قرآن کریم بوده است. همچنین با همکاری معاونت پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش، دوره توانمندسازی معلمان ابتدایی را داشته‌ایم تا بتوانند برنامه درسی قرآن را به خوبی اجرا کنند. البته امیدواریم که همه نهاد‌ها و سازمان‌هایی که در حوزه قرآن فعال هستند، به ویژه شورای توسعه فرهنگ قرآنی و سایر سازمان‌های مرتبط، حمایت‌های لازم را انجام دهند.
حکیم‌زاده تصریح کرد: اگر بخواهیم ریشه‌ای درباره موضوعی کار کنیم، از مقطع ابتدایی باید شروع کنیم. لذا به نظر می‌رسد اگر مساعدت و حمایت در این زمینه وجود داشته باشد، می‌توانیم شاهد دستاورد‌های بهتری باشیم.
جشن شکرگزاری آموزش قرآن
معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به این سؤال که آیا مراسم مشابهی در پایان سال تحصیلی این مقطع برای درس قرآن در نظر گرفته شده است، بیان کرد: برای پایه اول خیر، اما جشن شکرگزاری آموزش قرآن برای پایه سوم ابتدایی برگزار می‌شود. این جشن به منظور این است که دانش‌آموزان به مرحله‌ای رسیده‌اند که می‌توانند قرآن را متناسب با اهدافی که برای آن‌ها تعیین شده است قرائت کنند.
امید است مسئولان و معلمان به فراگیری دانش‌آموزان به یادگیری قرآن مانند دیگر دروس اهمیت دهند، زیرا کیفیت بخشیدن به این برنامه و همچنین توجه به زنگ قرآن نیازمند همکاری دستگاه‌های قرآنی مرتبط و بخش‌های مختلف آموزش و پرورش است.

دسترسی سریع