صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

مدیران رادیو قرآن به همراه جمعی از مسئولان قرآنی کشور چهارشنبه 28 آذرماه با خانواده شهید سیدمجتبی میرغفاری دیدار و گفت و گو کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن، دیدار هفتگی جامعه قرآنی، چهارشنبه 28 آذرماه اختصاص به ملاقات با خانواده شهید سید مجتبی میرغفاری داشت.
این برنامه که در راستای سلسله دیدار‌های جامعه قرآنی به منظور گرامیداشت و تجلیل از مقام شهدای قرآنی و تکریم خانواده شهدا، برگزار می‌شود، بیست‌و‌هفتمین دیداری است که طی سال جاری ترتیب داده شده است.
دیدار جامعه قرآنی با خانواه شهید سید مجتبی میرغفاری، چهارشنبه 14 آذر ساعت 15 با حضور استاد احمد ابوالقاسمی مدیر رادیو قرآن، محمدهادی صلح جو مدیر گروه اطلاع رسانی و امور مجازی رادیو قرآن، محمد سلیمی مدیرگروه تلاوت و محافل رادیو قرآن و جمعی از اساتید، قاریان و مدیران قرآنی کشور در منطقه قلعه‌مرغی تهران برگزار خواهد شد.
بر اساس رویکرد جدید در برگزاری دیدار‌ها مبنی بر همکاری دستگاه‌ها، نهاد‌ها و سازمان‌های قرآنی، دیدار این هفته با مسئولیت رادیو قرآن انجام گرفت. در پایان این دیدار هدیه ای به رسم یادبود از طرف رادیو قرآن به خانواده شهید اعطا شد.
در ادامه با شهید سیدمجتبی میرغفاری بیشتر آشنا می شویم:
شهید سید مجتبی میر غفاری در 19 دی 1339 در تهران به دنیا آمد . پدرش میر ابوالحسن نام داشت و مادرش شمسی احمدی معلم قرآن و سخنران جلسات مذهبی بود و در دوران پیروزی انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی فعالیت های مؤثری داشت واکنون نیز در امور فرهنگی ومذهبی در زینبیه مشغول فعالیت است . سید مجتبی تحصیلات ابتدایی اش را در تهران به پایان برد سپس وارد دبیرستان اتابکی شد و چهار سال بعد موفق به دریافت دیپلم اقتصاد اجتماعی گردید و به دنبال آن در رشته مدیریت به تحصیل پرداخت . مدتی نیز همراه خانواده اش در کرج سکونت داشت . او در دوران جوانی خود را در اموراجتماعی ومذهبی فعال بود . صندوق قرض الحسنه ای تشکیل داده بود ومشکلات مالی نزدیکان وآشنایان را از طریق همان صندوق بر طرف ساخت . سید مجتبی پس از دریافت دیپلم به استخدام شهرداری تهران در آمد و مشغول به کار شد او به واسطه تربیت مذهبی اش در محیط خانواده ، به جلسات دینی علاقه داشت و در بسیاری از منابر وجلسات سخنرانی مذهبی به ویژه سخنرانی های حجت السلام شیخ حسین انصاریان شرکت می جست و در کنار آن در هیئت های عزاداری فعالیت می کرد و به مداحی می پرداخت بعد ها در راه اندازی کلاس های قرآن حسینیه جان نثاران ایفای نقش کرد و فعالیت های قرآنی اش را در آن حسینیه متمرکز ساخت او به تبعید از مادرش معلم قرآن هم بود و این کتاب آسمانی را به صوت ولحن زیبا تلاوت می کرد . سید مجتبی در آغازین سالهای پیروزی انقلاب اسلامی به عضویت مسجد محل در آمد . در آن دوران در راهپییمای های مختلف که به طرفداری از نظام نو پای جمهوری اسلامی برگزار می شد شرکت می کرد و در امور انتخابات هم با شورای نگهبان همکارهایی داشت . وی هم زمان با آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران با حضور در جبهه های نبرد دوره خدمت سربازی اش ر اطی کرد و دو سال بعد نیز به صورت داوطلب و نیز در قالب ماموریت چند بار از پایگاه ابوذر تهران و نیز شهرداری به جبهه اعزام شد و در طول چهار سال که در جبهه به سر برد در بسیاری از عملیات ها حضور یافت . سید مجتبی عضو گردان لشکر محمد رسوالله (ص) بود . در دوران حضور در جبهه چند بار دچار مجروحیت شد ، یکبار به شدت دچار سانحه سوختگی گردید و یکبار هم پایشش شکست . وی سرانجام در 14 دی 1365 در جریان عملیات کربالای 5 در منطقه عملیاتی شلمچه بر اثر اصابت خمپاره به ناحیه سر به شهادت رسید پیکرش به تهران انتقال یافت . به پدرش ابوالحسن که در آن ایام هنوز در جبهه های جنگ بود خبر دادند واو با لباس رزم برسر جنازه پسرش حضور یافت . سید مجتبی را در قطعه 26 ردیف84 شماره 52 به خاک سپردند و پدرش سال بعد از دنیا رفت . برادر ش سید مصطفی نیز از شهدای جنگ تحمیلی است . سید مجتبی با فرزانه چروکی ازدواج کرده بود که حاصل آن فرزندی به نام حسین است . پایگاهی هم به یاد این شهید نام گذاری شده است شهید سید مجتبی میر غفاری دارای طبع شعر و قریحه نویسندگی بود . در دوران حضور در جبهه چندین داستان به نگارش در آورد و دفترچه خاطرات ارزشمندی از وی به یادگار مانده که حاوی ثبت وقایع روزانه جنگ به صورت روز شمار است . او در سالروز تولد فرزندش شربت شهادت را نوشید . خانواده شهید میر غفاری هم اکنون در خیابان وحدت اسلامی زندگی می کنند و حسین فرزند شهید دانشجوی رشته حقوق است ودر واحد حقوقی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی تهران فعالیت دارد.

مرتبط با این خبر

  • بررسی موضوع "معاد در قرآن؛ بازسازی بدن انسان در قیامت" در برنامه مسیر روشن

  • بررسی معارف انقلاب اسلامی از منظر آیات قرآن در «انقلاب آیه ها»

  • تفسیر آیاتی از سوره غافر در برنامه ی "سروش هدایت"

  • پخش زنده آیین تجلیل از 20 حافظ کل قرآن آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)

  • معرفی جلسه قرآن استاد علی شیخی در برنامه «پای رحل استاد»

  • رضایت‌مندی مخاطبان از موسیقی غیر سازی/ خلاقیت؛ حاصل دغدغه همیشگی جذب مخاطب

  • دیدار مدیر رادیو قرآن با معاون فرهنگی وزیر ورزش و جوانان

  • فعالیت های شبکه های قرآنی پس از انقلاب در برنامه "افق" بررسی می شود

  • مشارکت قرآنی رادیو قرآن با سازمان بهشت زهرا(س)

  • همراه با اساتید برجسته قرآنی کشور؛ در برنامه انقلاب قرآنی