صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

قاری شهیر مصری طی عمر کوتاه خود سفرهای تأثیرگذار بسیار زیادی به کشورهای مختلف داشت که تلاوت‌های خیلی فاخری را نیز در این سفرها از خود به یادگار گذاشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن ؛ احمد فراهانی کارشناس مجری برنامه ی اکسیر در رابطه با تلاوت های قاری مصری استاد محمد صدیق منشاوی اظهار کرد: محمد صدیق منشاوی در 11سالگی حافظ کل قرآن شد و در 15سالگی تلاوت قرآن را به خوبی انجام می‌داد به‌ طوریکه در کنار پدر و عموی خود در مجالس و محافل قرائت شرکت می‌کرد.
شکری القاضی در رابطه با جذابیت سبک ادایی منشاوی معتقد است که دوره‌های ترتیل و مجود او یکی از عظیم‌ترین و بدیع‌ترین نمونه‌های ادایی در تاریخ تلاوت قرآن است. محقق دیگری به نام ابراهیم خلیل ابراهیم نیز در رابطه با روش ادایی و اسلوب منشاوی می‌گوید: «روش ادایی و اسلوبش آمیخته از حسن قرائت، سلامت و قوت ادا است به‌گونه‌ای که با تعدد و استواری در مقامات تزئین شده است.»
منشاوی در سال 1966 ترتیل خود را به زیبایی اجرا کرده است به طوریکه که عامر سید عثمان که یکی از افراد قوی در جریان قرائت قرآن مصر است و به عنوان کارشناس در جریان ضبط ترتیل منشاوی کار می‌کرد، می‌گوید: «در هنگام ضبط این ترتیل، خیلی از مواقع مشاهده کردم که منشاوی در حین اجرای ترتیل خود، اشک می‌ریخت.»
وی در ادامه گفت: او یک دوره کامل قرآن را به روش تحقیق برای رادیو مصر قرائت کرد که متأسفانه بی‌تدبیری مسئولان وقت رادیو مصر باعث شد تا پنج جزء از این تلاوت ناقص باشد و هنگامی که رادیو از منشاوی درخواست کرد تا این پنج جزء را مجددا تلاوت کند، او نپذیرفت. محمد صدیق منشاوی در زمان خود تلاوت‌های بسیار فاخری را در صفحات گرامافون به مدت 45 دقیقه خواند و آثار خیلی زیبایی را برای جهان اسلام از خود باقی گذاشت.
منشاوی همچنین، یک دوره کامل، کل قرآن کریم را به روش ورش در ماه مبارک رمضان در مراکش تلاوت می‌کند. همچنین او سفری به لیبی داشته و تلاوت‌های یک ساعته بسیار زیبایی را آنجا انجام داده است و در سفر به سوریه، سوری‌ها نشان استحقاق خود را به وی اعطا می‌کنند. اولین سفر منشاوی در سال 1955 به اتفاق عبدالباسط به اندونزی صورت می‌گیرد که این سفر به دعوت احمد سوکارنو، اولین رئیس‌جمهور کشور اندونزی انجام می‌شود. در زندگینامه منشاوی که توسط پسرش نگاشته شده از زبان خود منشاوی گفته شده است که «سفر به اندونزی، سفر بسیار عجیبی بود و اندونزیایی‌ها تأثیر فراوانی بر من گذاشتند. ایشان ایستاده به تلاوت قرآن گوش می‌دادند و در هنگام تلاوت، اشک می‌ریختند که اشک ایشان باعث می‌شد که من نیز اشک بریزم». در این سفر نشان درجه یک کشور اندونزی به منشاوی اهدا می‌شود.
فراهانی تصریح کرد: او در سال 1966 به بغداد سفر کرد و تلاوت‌های او در آنجا نیز بسیار تأثیرگذار بود. منشاوی در آخرین سال عمر خود یعنی سال 1969 دوباره به لیبی سفر می‌کند که در این سفر محمد خلیل الحصری نیز همراه با او بوده است. منشاوی در طول عمر خود سفرهای زیادی به کشورهای مختلف همچون عربستان، اردن، فلسطین، سودان، پاکستان، کویت و ... کرد و با وجود اینکه عمر کوتاهی داشت، ولی بسیار تأثیرگذار بود. منشاوی از آن دسته قاریانی است که برای جهان اسلام اثرات خیلی خوبی را باقی گذاشته است.
در ادامه حسین اخوان‌اقدم، مدرس و قاری قرآن کریم درباره این استاد شهیر مصری گفت: جایگاه تلاوت محمد صدیق منشاوی، جایگاه والا و بالایی است و کمتر قاری پیدا می‌شود که در طول زندگی فنی خود یک دوره با منشاوی زندگی نکرده باشد و با لحنش آشنا نباشد. عموم قاریان چه در ایران و چه در سایر بلاد، منشاوی را تجربه کرده‌اند و دلیل آن نیز این است که ردیف‌های قرائت محمد صدیق منشاوی در روند یک تلاوت و قرائت جا افتاده و پختگی در تلاوت هم از جهت ردیف‌های موسیقی قرآنی، هم از جهت وقار و طمأنینه، حزن در تلاوت و تجوید بسیار مناسب و متناسب، بسیار تأثیرگذار است. به هر حال تجربه کردن تلاوت و قرائت منشاوی در روند یک تلاوت جذاب و جا افتاده، لازم و ضروری است.
در این تلاوت مرحوم منشاوی که مربوط به بخش‌هایی از سوره‌های مبارکه حشر، طارق و فجر است، ورودش به مقام نهاوند احساس می‌شود که این ورود بسیار زیبا و منحصر به‌فرد بوده و درواقع خاص خاندان منشاوی است که همگی در این زمینه تبحر داشته‌اند و اوج پختگی و اجرای این ردیف‌ها نیز متعلق به خود محمد صدیق منشاوی است.
هنگامی که وی به این مقام ورود کرده و آن را در آیات پایانی سوره مبارکه حشر اجرا می‌کند، به سوره مبارکه طارق وارد می‌شود که بار فرم و جذبه بسیار فوق‌العاده و ترکیبی که در نهایت منتهی به مقام سه‌گاه می‌شود، دارد که در نوع خود بسیار زیبا و دل‌انگیز بوده و جزء تلاوت‌ها و ترکیب‌هایی است که بسیار گوش‌نواز است.
محمد صدیق منشاوی در اوج به رست بازگشت دارد و به مقام چهارگاه اشاره می‌کند که می‌توان گفت با حزنی شگفت‌انگیز همراه است. از جمله توصیه‌هایی که بنده در این زمینه می‌توانم داشته باشم، این است که علاقه‌مندان به ساحت مقدس قرائت قرآن، حتماً منشاوی را تجربه و با ردیف‌های آهنگین این بزرگوار آشنایی پیدا کنند.
یادآور می‌شود، این تحلیل در برنامه «اکسیر» از شبکه رادیویی قرآن پخش شد. اکسیر پنجشنبه‌های هر هفته با مجری‌‌کارشناسی «احمد فراهانی»، مدیر گروه آموزش رادیو قرآن و با هدف بیان نکات آموزشی تلاوت‌های شاخص قاریان مصری به‌روی آنتن می‌رود و در هر برنامه دو تلاوت الگو از قاریان صاحب‌سبک و تأثیرگذار پخش می‌شود. پس از هر تلاوت نیز دو کارشناس در زمینه مباحثی همچون آموزش، تحلیل و بررسی تکنیک‌ها و فنون تلاوت و ... مواردی را مطرح می‌کنند.

مرتبط با این خبر

  • تراکنش 30 میلیاردی بخش فروش نمایشگاه قرآن تا شب ششم

  • مخاطبان 1452 با «عارفان بهشت» همراه می‌شوند

  • پخش زنده جنگ شبانگاهی "صهبا" از امامزاده پنج تن لویزان

  • تحلیل 2 پیشکسوت قرآنی از بیانات اخیر رهبر انقلاب/ قاریان اگر می‌خواهند قرآنی بمانند، معلم شوند

  • تحلیل و بررسی بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با جامعه قرآنی

  • تهیه و پخش تلاوت های مجلسی در سال رونق تولید

  • لحظات معنوی افطار با ویژه برنامه "شیرین نامه"

  • تولید و پخش 30 برنامه ویژه ایام ماه رمضان از رادیو قرآن

  • نهادهای مختلف اسناد سه‌گانه شورا را اجرایی کنند/ شفاف‌سازی بودجه شورای توسعه

  • رادیو ترتیل راه‌اندازی شد/ تأکید معاون صدا در بهره‌گیری مخاطبان از تلاوت‌های مختلف